KURUMSAL HABERLER


+A A-

Obezite Cerrahisi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

Obezite Cerrahisi İçin Kullanılan Başlıca Yöntemleri


Obezite Cerrahisi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

‘’Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikimi sonucu ortaya çıkan bir sağlık durumudur. Obezite cerrahisi ise kilo kaybı sağlamak amacıyla yapılan cerrahi müdahaleleri içeren bir tedavi seçeneğidir.’’ diyen Medicana Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İzzettin Kahraman, ‘’Ancak her hasta için uygun olmayabilir. Obezitenin tedavi yöntemleri öncelikle sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite, sonrasında doktor gözetiminde, kilo kaybına yardımcı olacak ilaçlar kullanılabilir. Bu tür bir cerrahi müdahalenin düşünülmesi için belirli kriterlerin karşılanması gereklidir.’’ diye devam etti. İşte bu kriterler;

Vücut Kitle İndeksi (VKİ): Obezite cerrahisi genellikle VKİ'nin 40'ın üzerinde veya VKİ'nin 35-40 arasında olduğu durumlarda, obeziteye bağlı sağlık sorunları (örneğin, tip 2 diyabet, hipertansiyon) mevcutsa düşünülebilir.

Sağlık Sorunları: Obezite cerrahisi, obeziteye bağlı sağlık sorunları olan hastalarda düşünülür. Bu sorunlar arasında diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, kalp hastalıkları, eklemlerde ağrı gibi durumlar bulunabilir.

Başka Tedavi Seçeneklerinin Başarısızlığı: Hastanın diyet, egzersiz ve diğer kilo verme çabalarıyla başarılı olamaması durumunda cerrahi bir seçenek düşünülebilir.

Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İzzettin Kahraman, Obezite Cerrahisi İçin Kullanılan Başlıca Yöntemleri de sıraladı.

Mide Küçültme (Sleeve Gastrektomi): Bu işlemde mide, daha küçük bir tüpe benzer bir şekilde şekillendirilir. Bu, kişinin daha az yemek yemesine ve dolayısıyla kilo kaybına neden olabilir.

Mide Bypass Cerrahisi (Gastric Bypass): Bu işlemde mide bölgesi küçültülür ve bağırsaklar yeniden düzenlenir. Bu, hem mide hacminin azalmasına hem de yiyeceklerin bir kısmının bağırsakların bir kısmını atlayarak sindirilmesine neden olur.

Ajustabl Mide Bandı (Adjustable Gastric Banding): Bu yöntemde, midenin üst kısmına bir bant yerleştirilir ve bu bant, mideyi iki kısma ayırarak daha küçük bir üst bölme oluşturur. Bu da daha az yemek yeme yeteneğine sahip olmayı sağlar.

Op.Dr. Kahraman, ‘’2022 itibariyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde 18 yaş üstü yetişkinlerin %39'unun obez olduğu tahmin edilmektedir. Bu, dünya genelinde milyonlarca insanın obezite ile mücadele ettiği anlamına gelir. Obezitenin bu kadar yaygın olması, genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları, düşük fiziksel aktivite düzeyleri ve çeşitli faktörlere bağlı olarak yaşanan modern yaşam tarzı değişiklikleriyle ilişkilidir. Obezite, bir dizi kronik hastalık riskini artırdığı için ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle obezitenin önlenmesi ve kontrol altına alınması, genel halk sağlığı çabalarının önemli bir parçasıdır. Her hasta farklıdır, bu nedenle obezite cerrahisi kararı, hastanın genel sağlık durumu, yaş, yaşam tarzı ve cerrahi müdahaleye uygunluğu gibi bir dizi faktöre dayanmalıdır. Obezite cerrahisi düşünen bir kişi, bir obezite cerrahisi uzmanı ile detaylı bir değerlendirme ve danışma sürecinden geçmelidir.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Op. Dr.
İzzettin Kahraman
Genel Cerrahi
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 14.03.2024 12:00
Son Güncelleme: 04.07.2024 09:22
Oluşturan: İzzettin Kahraman