KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tedavi Edilmeyen Varis Akciğer Embolisine Neden Olabilir

Toplumda varisin sadece görüntü anlamında bir estetik kaygıya neden olduğuna dair bir inanış bulunuyor. Ancak varis tedavi edilmediğinde akciğer embolisi gibi hayati tehlike oluşturabilen sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle varisin zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekiyor. Medicana Sağlık Grubu Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Metin Çevener, minimal invaziv varis tedavileri hakkında bilgi verdi.Varis, temel olarak toplardamarlardaki kan basıncının artması sonucu toplardamar yetmezliği nedeniyle meydana geliyor. Damarlarda meydana gelen bu duruma genellikle yaş, genetik faktör, hamilelik, uzun süre hareketsizlik, ayakta durmak ve obezite gibi etkenler sebep oluyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Metin Çevener, “Varis, iyi huylu bir damar hastalığı olsa da tedavi edilmemesi kişinin hayat konforunu çok olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir. Hatta eğer toplardamarlarda pıhtı oluşursa akciğer embolisine neden olarak hayati risk oluşturabilir” dedi.


Tedavi Varisin Seviyesine Göre Değişiyor

Varis tedavilerinin geciktirilmeden yapılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Metin Çevener, "Tedaviler, varisin seviyesine ve türüne göre değişebilir. Hastanın durumuna göre endovenöz lazer tedavisi, köpük tedavisi, miniflebektomi tedavisi uygulanabilmektedir. Bu yöntemler tamamen girişimsel radyolojik yöntemlerdir. Cerrahi tedavi değildir” şeklinde konuştu.


Lazerle Varise Nokta Vuruş

Variste lazer tedavilerinin gündemde olduğuna değinen Uzm. Dr. Çevener, endovenöz lazer tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor: “Lazer tedavisinin amacı cerrahide olduğu gibi kan damarlarının çıkartılması veya bu damarlarda akımın kesilmesi için damarın bağlanması değildir. Lazer tedavisinde amaç, yok edilmek istenen genişlemiş toplardamarın lazer enerjisiyle tahrip edilmesidir. Bacak varislerinde lazer tedavisi ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilen bir yöntemdir. İşlem boyunca damarlar ultrason ile görülerek ve takip edilerek gerçekleştirilir. Hasta sırt üstü yatar pozisyona uygulanan bir tedavidir. İşlemin tamamen ağrısız olması için varis damarının çevresi tümesan anestezisi denilen bir yöntemle uyuşturulur. Bu şekilde işlem tamamen ağrısız olarak gerçekleştirilir. Sonrasında diz civarından bir noktadan toplardamara iğne deliğinden girilerek genişlemiş damar içerisine lazer fiberi yerleştirilir. Lazer fiberi çalıştırıldığında fiber ucundan çıkan lazer enerjisi damar duvarını ısıtarak damarı tahrip eder. Fiber kablosu kısa zaman aralıklarıyla damar içerisinde hareket ettirilerek tüm damar duvarları yakılmış olur. İşlemden sonra cilde yakın yerleşimli solucan şeklinde görülen kıvrımlı damarlara skleroterapi denen köpük tedavisi de eklenebilir.”


Görüntüleme Eşliğinde Tedavi Yapılıyor

Variste köpük tedavisinin de sıklıkla uygulanabildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Metin Çevener, “Köpük tedavisi, cilt altında görülen ince kılcal damarların ve orta çaplı yüzeysel genişlemiş kıvrımlı damarların tedavisinde kullanılan bir tedavi metodudur. Bahsedilen kılcal damarların içerisine verilen çeşitli kimyasal maddeler ile bu damarların yok edilmesini hedefler. Verilen kimyasal madde, damar iç yüzeyini kaplayan hücrelerin ölmesini ve damarın tahrip olarak kaybolmasını sağlar. Skleroterapi (köpük tedavisi) sırtüstü veya yüzüstü yatar pozisyonda gerçekleştirilen bir tedavidir. Genellikle görüntüleme eşliğinde uygulanır. Yaklaşık 30-45 dakikalık bir işlemdir. İşlemde çok ince skleroterapi iğnesi denilen can yakmayan iğneler kullanılır. Köpük tedavisinde anesteziye gerek duyulmaz. Çok ince kılcal varislerde hemen etkisini gösterir. Kesi yapılmadığı için pansuman da gerektirmez. Hastanede yatış olmadan uygulanan bir yöntemdir” dedi.


Miniflekbektomi Yaygın Olarak Kullanılıyor

Yine kesisiz bir yöntem olan miniflekbektominin ise iğne deliğinden gerçekleştirildiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Metin Çevener, “Bu işlemde de herhangi bir kesi veya dikiş yapılmaz. Aslında flebektomi işlemi çok uzun yıllardır başarıyla kullanılan, büyük varislerin tedavisinde kullanılır. Miniflebektomi ise bunu küçük deliklerden yapmayı amaçlayan minimal invaziv bir damar çıkarma yöntemidir. Bu işlem ilk defa kendisi bir dermatolog olan Robert Müller tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak günümüzde bu işlem herhangi bir kesi olmaksızın yaygın olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.


Varis Çorabı Gerekebilir

Uzm. Dr. Çevener, miniflekbektominin de ultrason eşliğinde uygulandığını ifade ederek şöyle devam etti: “Öncelikle çıkartılacak damarların ultrasonla görülür olması gereklidir. Sonrasında bu damarların içerisine verilen köpük ile hem damar içerisindeki kan boşaltılır hem de damar daha belirgin olarak görülebilir hale gelir. Daha sonra damarın cilt üzerindeki iz düşümünden çok ince tığ şeklinde bir iğne ile girilerek damar dışarı çıkarılır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılmaktadır. İşlem çok küçük bir iğne deliğinden gerçekleştirildiği için hastalarda işlem yerlerinde bir iz kalmayacaktır. Miniflebektomi genellikle lazer ve köpük tedavisi ile birlikte uygulanır. Bu nedenle hastaların işlem sonrası belirli bir süre varis çorabı giymelerini istenir. Bu bacaklara kompresyon yapacak ve işleme bağlı yan etkilerin oluşmasının önüne geçecektir.”


Uzm. Dr.
Metin Çevener
Girişimsel Radyoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 03.02.2024 12:00
Son Güncelleme: 03.02.2024 12:15
Oluşturan: Metin Çevener