KURUMSAL HABERLER


+A A-

Borusan Holding Borçelik Çalışanlarına Diyabet AtölyesiBorusan Holding Borçelik Çalışanlarına Diyabet Atölyesi

Medicana Bursa Hastanesi tarafından BORUSAN Holding Borçelik işletmesi çalışanlarına diyabet atölyesi gerçekleştirildi. "Diyabet Haftası", her yıl tüm dünyada diyabete ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla kutlanıyor. Bu yılın teması ise; "Onu Tanırsan Mücadeleyi Kazanırsın" Medicana Bursa Hastanesi, bu çerçevede kişilerin diyabeti tanıyarak önlem almalarının ve diyabetli kişilerin ise bu hastalıkla yaşam konusunda bilgilenmelerinin sağlanmasıyla toplum sağlığına katkıyı amaçlıyor.


13 Kasım  Pazartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte; Medicana Bursa Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Şişman yaptığı sunumlarda, diyabetlilere pratik yaşamlarında uygulayabilecekleri bilgiler verdiler. Diyabetin kontrol edilmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konularına dikkat çekti. Diyabet için risk faktörleri 40 yaş üzeri olup  ailesinde diyabet hikayesi olanlar, insülin direnci, hipertansiyon, kalp hastalığı ve kolesterol yüksekliği, fazla kilolu veya obezite, polikistik over sendromu, gebelik  diyabeti hikayesi, 4 kilonun üzerinde bebek doğurma öyküsü, uzun süreli kortizon kullanımı ve hareketsiz yaşamdır.


Doç.Dr. Pınar Şişman diyabetin belirtilerini şöyle sıralıyor: “sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, kilo kaybı, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma  şeklinde izlenir. Bu belirtileri olan kişilerin ihmal etmeden doktora  başvurmaları  ve  diyabetin erken tanısı diyabete bağlı  komplikasyon gelişimini ve ölümleri engeller. ”Toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulan etkinlikle ilgili sorulara katılımcılar memnuniyet bildirdiler.


Pınar Köksal
Profili Gör
Oluşturma: 19.05.2024 07:44
Son Güncelleme: 19.05.2024 07:44
Oluşturan: Pınar Köksal