KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana'dan Ahmet Erdem Lisesi Öğrencilerine Sigara Bırakma EğitimiMedicana'dan Ahmet Erdem Lisesi Öğrencilerine Sigara Bırakma Eğitimi

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı seminerde katılımcılar sigara bırakma yöntemleri hakkında bilgilendirilirken ayın zamanda günümüzün en büyük tehlikelerinden biri olan sigaranın ciddi hastalıklara neden olabileceği ve buna karşı neler yapılması gerektiği hakkında da bilgilendirildiler.

Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, " Ülkemizde sigaranın sebep olduğu ölümlerin sayısı trafik, terör, iş kazasına bağlı diğer ölümlerin toplamından 5 kat daha fazladır. Sigara içimi, 50 kronik, 20 ölümcül hastalığa yol açmaktadır. Sigara akciğer kanseri oluşumunun % 90’ından sorumludur. Sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri gelişme riski 20 kat artmıştır. ”Sigara, içenlerin ömrünü ortalama 14.5 yıl kısaltır. Sigara içen her 5 kişiden birinin yaşamını erken kaybettiği gösterilmiştir. Buradan çıkarak değerlendirme yapılırsa, tam dolu bir jumbo jetin düşmesiyle hayatını kaybedecek kişi sayısı kadar insanın, tüm dünyada her saat başı sigara nedeniyle hayatını kaybettiği bilinmektedir.” dedi.

Başak Burgazlıoğlu
Profili Gör
Oluşturma: 19.05.2024 07:46
Son Güncelleme: 19.05.2024 07:46
Oluşturan: Başak Burgazlıoğlu