KURUMSAL HABERLER


+A A-

Aort Anevrizmasına Dikkat

Ana atardamar Aort’ta genişleme tehlike habercisi… Çocukluk çağından itibaren atardamarlarda yağ ve kalsiyumun birikmeye başlayabiliyor. Yıllar içinde damar duvarındaki bu birikme damar elastikiyetini azaltıyor. Bununla ortaya çıkabilen Aort Anevrizması, çok ciddi bir sağlık sorununu oluşturuyor.


Aort Anevrizmasına Dikkat

Medicana International Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, bilgi verdi:

"Aort Anevrizması,  genellikle hastalarda belirgin şikayete neden olmuyor. Anevrizmaların en korkulan tarafı yırtılmaları... Yırtıldığında çoğunlukla geç kalınmış oluyor. Oysa hastalığın teşhisi son derece kolay: Özellikle 50 yaş üstü erkeklerin damar çapı taraması ile riski fark ederek önlem almak mümkün...

Kimler Risk Altında?

İstatistiklere göre; 45-55 yaş arasındaki her 100 erkekten yaklaşık 2’si, 70 yaş üstü erkeklerin ise 10’unda aort anevrizması bulunuyor. Kadınlarda bu hastalığa çok daha az rastlanıyor. Eğer aort çapı 4 cm ve üzerinde ise kişilerin mutlaka diğer riskler yönünden incelenmesi ve takibe alınması gerekiyor. Hastalığın risk faktörleri; sigara kullanımı, ailede aort anevrizmasının varlığı, yüksek tansiyon, erkek cinsiyet, yüksek kolesterol-trigliserid düzeyi, damar sertliği, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı ve bazı genetik koşullar olarak sıralanıyor. Marfan Sendromuna sahip kişilerde rahatsızlık daha erken yaşta görülebiliyor. 

Tedavi

Genellikle tesadüfen tespit edilen anevrizma için müdahalelerin önemli bir kısmı artık hasta uyanıkken küçük kesilerle suni damar yerleştirme yoluyla bile yapılabiliyor."

Prof. Dr.
Neyyir Tuncay Eren
Kalp ve Damar Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 07.03.2017 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 11:37
Oluşturan: Neyyir Tuncay Eren