KURUMSAL HABERLER


+A A-

Iraklı Kalp Hastası Çocuklar Türkiye'de Sağlığına Kavuşuyor

Türkiye'ye gönderilen savaş çocukları, başarılı ameliyatlar geçirdi. Şimdi aileleriyle birlikte onları sağlıklı bir ömür bekliyor.


Türkiye'ye gönderilen savaş çocukları, başarılı ameliyatlar geçirdi. Şimdi aileleriyle birlikte onları sağlıklı bir ömür bekliyor.

Türkiye, sadece bu üç çocuğun yaralarını sarmadı. Bu çocuklarla birlikte bir yılda İstanbul Beylikdüzü Medicana ile Çamlıca Medicana hastanelerinde gerçekleşen kalp ameliyatlarıyla çoğu çocuk, toplam 304 Iraklı sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal ve Prof. Dr. Ömer Işık başkanlığındaki ekipler tarafından ameliyat edilen hastalar, Türkiye'den sağlıklı ve mutlu bir şekilde ayrılıyor. Çamlıca Medicana doktorlarından Yoğun Bakım Uzmanı Yahya Yıldız, " Hastalar genelde Bağdat ve civarından geliyor. Irak'ta hastalığı, kimyasal bombaların artırdığını düşünüyoruz. Hiroşima'dan sonra artan kalp hastalıkları bize bu konuda bilgi veriyor." diyor. Hastaneye gelen aileleri kendilerinin misafir ettiğini söyleyen Yıldız, gelen hastaların kalp deliği, damarların ters yerden çıkması, kalp kapak hastalıkları, kalbin odacıklarının gelişmemesi gibi rahatsızlıklarını tedavi ettiklerini söylüyor. Aynı hastanede kalp damar cerrahisi uzmanı olan Dr. Onur Gürer ise kendilerine gelen hastaların ciddi hastalar olduğunun altını çiziyor. Gürer, "Ameliyatlar ortalama 7-8 saat sürüyor. Bu hastalara müdahale edilmezse ölümle karşı karşıya geliyorlar. Burada bir aylıktan 12-13 yaşına kadar hastalara müdahale ediyoruz." açıklamasını yapıyor.

"Artık koşup top oynayabileceğim"

Hastanede ameliyat olan 6 yaşındaki Nerciz Saad, daha 17 günlükken doğuştan gelen kalp hastalığı fark edilmiş. 6 yaşındayken Irak'ta doktora gittiğinde ailesine 'iyi bir yerde operasyon olmazsa öleceği' söylenmiş. Türkiye'ye geldiğinde ise dünyada çok az yerde yapılan 'rastelli' ve 'sening' ameliyatlarına tabi tutulmuş. Dokuz saat süren operasyondan sonra sağlığına kavuştuğunda ise, "Artık top oynayabileceğim." diyen minik Nerciz, artık çok mutlu. 10 aylık Ahmed Muhammed Hüseyin ise kalbin akciğere giden damarlarının gelişmemesi, karıncıklar arasında delik gibi birçok doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya gözünü açmış. Ailesi hastalığı Ahmed 8 günlükken fark etmiş. Irak'ta çare tükenince Türkiye'ye gelen küçük Ahmed de sağlığına kavuştu. Annesi Alaa Muhammed Cafer, "Yıllarca savaşla sıkıntı yaşadık. Türkiye'de iyileşmesi bizi çok mutlu etti." diyor. 8 aylık Sufyan Muhammed Hamad ise kalp deliği, akciğere giden damarın ağzındaki kapağın darlığı gibi ciddi rahatsızlıklar sebebiyle Türkiye'ye gelmiş. Çocuğunun sağlığına kavuşmasından mutluluk duyan baba Muhammed Hamad Abıd, "Ameliyat olmasaydı çocuğumu kaybedebilirdim. Şimdi çocuğum sağlığına kavuşuyor. Türk doktorlarına müteşekkirim." diye minnetini ifade ediyor.

Oluşturma: 03.02.2011 12:00
Son Güncelleme: 28.04.2022 03:21
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu