KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme kanserinden korunmak mümkün

Meme kanseri kadınlar arasındaki en yaygın kanser türlerinden biri. Düzenli kontrol ve sağlıklı yaşam tarzı öncelikleriniz olmalı.


Meme kanserinden korunmak mümkün

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin en önemli belirtisi, memedeki kitledir. Hastaların çoğu memelerinde hissettikleri bir kitle şikayetiyle doktora gelir. Meme başında görülen akıntı en sık karşılaşılan işaretlerden bir diğeridir. Meme başı akıntılarının yüzde 90’ı iyi huylu hastalıkların belirtisi olmakla beraber, 50 yaşından büyük kadınlarda meme başı akıntısı kötü huylu tümör yönünden önemlidir. Tek taraflı, süt olmayan ve tek kanaldan gelen akıntı önemlidir. Akıntının kanlı olması veya akıntıyla birlikte memede kitle bulunması da kanser yönünden önemlidir.

Memede ağrı çoğunlukla iyi huylu bir nedene bağlıdır. İleri evre meme kanserinde deride bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Meme başında çekilme, santral yerleşimli bir kanseri akla getirmelidir. Meme kanserinde uzak metastazlara ait belirtiler de görülebilir. Bunlar koltuk altında şişlikler, kolda ödem, köprücük kemiğinin hemen üstündeki alanda şişlik ve kemik ağrılarıdır. 

Erken adet ve geç menopoz, meme kanseri riskini artırıyor…

Kimler daha çok risk altında?

    Daha önce meme kanseri geçirmiş ve tedavi olmuş kadınlarda, diğer memede kanser gelişme olasılığı normal kadınlara göre üç, dört kat daha fazladır.

    Ailede ya da birinci derece yakınlarda meme kanseri olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski de diğerlerine göre iki kat daha fazladır.

    Adet görmeye erken başlanması ve menopoza geç girilmesi meme kanseri gelişme riskini arttıran sebepler arasındadır.

    İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı, 20 yaşından önce doğuranlara göre iki kat fazladır.

    Menopoz nedeniyle 5-10 yıldan fazla östrojen tedavisi alanlarda da meme kanseri riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı 1-31 Ekim

Meme kanserinden nasıl korunabiliriz?

Düzenli egzersiz yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı bilinmektedir. Hafif egzersiz yapılması, haftada dört saat tempolu yürüyüş, şişmanlığın azaltılması ile meme kanseri riski yüzde 30-40 oranında azaltılabilir. Sadece meme kanserinde değil tüm kanser türlerinde, beslenmenin nemli bir rolü vardır. Sebze ve meyveye hayatımızda daha çok yer vermek, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Alkol kullanımına dikkat edilmelidir. Kadınların meme sağlığının korunmasında, düzenli kontroller de önemli yer tutar.

Meme kanserinde hangi cerrahi yöntemler uygulanır?

Meme kanseri tedavisinde temel olarak üç yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; tüm memenin alınması (mastektomi ), sadece kanserli kitlenin çıkarılması (lumpektomi) ve memenin bir bölümünün çıkartılmasıdır (quadranektomi).

Oluşturma: 06.10.2016 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 02:33
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu