KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Türkök’e Anlamlı Destek

Medicana Çamlıca Hastanesi, kemik iliği arayan hastalara umut olmak için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) ile ‘’Senin Bağışın, Başkasının Hayatı’’ projesinde bir araya geldi.


Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Türkök’e Anlamlı Destek

Medicana Çamlıca Hastanesi & Kızılay & TÜRKÖK işbirliği kapsamında yürütülen bağış kampanyası; 21 Nisan Perşembe günü hastane içerisinde kök hücre bağışı ve bilinci konusunda verilen eğitim semineri ile başladı. Türkök yetkilileri tarafından, yeni kurulan bu sistem ve merak edilen soruların yanıtlandığı seminere hastane yöneticileri ve çalışanları yoğun ilgi gösterdi. 

Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan da konunun önemine dikkat çekmek için kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Dr. Gürkan; tıp fakültesine öğrenci olarak başladığı dönemlerde kan ihtiyacının çok daha fazla olduğunu hatırladığını ve Türk Kızılayı’nın bu konudaki her girişimine destek verilmesi gerektiğini bildirerek sözlerini tamamlarken; “yeni hayata geçirilen kök hücre bağışı yöntemiyle kemik iliği bekleyen ve ciddi kısmı çocuklardan oluşan bir hasta grubunun tedavi fırsatı yakalayabileceği için daha fazla katılımcı ile sistemin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

22 Nisan Cuma günü hastane önünde konumlandırılan Kızılay bağış aracı ile devam eden organizasyonda hastane yöneticileri, çalışanları, doktorları, hasta ve hasta yakınları başta olmak üzere bağışta bulunmak isteyen tüm halk; kök hücre, kan ve organ bağışında bulundu.

BAĞIŞLANAN HER KAN HAYATA TUTUNAN ÜÇ İNSAN…

Daha öncesinde de birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almış olan değerli sanatçı NADİDE SULTAN  hayat veren bu projenin önemine dikkat çekmek için değerli katılımları ile projenin en büyük destekçisi oldu. Ünlü sanatçı kampanya öncesinde Medicana Çamlıca Hastanesi Diyaliz Merkezini ve organ nakli olmuş olan hastaları ziyaret ederek onlar ile sohbet etme fırsatı yakaladı. Ziyaretler sırasında ünlü sanatçı ve ziyaret ettiği hastalar arasında birçok kez duygu dolu anlar yaşandı. Böbrek nakline girmesine dakikalar kala ziyaret edilen hasta Arif Kalkan (alıcı) ve Asım Kalkan (verici); Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, Op. Dr. Ahmet Denizli, Nefroloji Uzmanı Dr. Can Kinalp, ve Nadide Sultan’ın moral konuşmaları ile nakil öncesi duygulu anlar yaşadı.

Böylesine anlamlı bir projede yer aldığı için mutlu olduğunu söyleyen ünlü sanatçı kök hücre, kan ve organ bağışında bulundu.

Oluşturma: 03.05.2016 12:00
Son Güncelleme: 22.07.2017 12:16
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu