KURUMSAL HABERLER


+A A-

Alerji Mevsimine Dikkat

Bahar aylarına girdik. Güneş yüzünü gösterdi, çiçekler açtı, etraf yeşillendi... Ama öncelikle polen sorununu da beraberinde getirdi. Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Salim, bahar aylarının alerji boyutunu, Medicana Anne Çocuk Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı ise hamilelerin nasıl etkilendiğini anlattılar.


Bahar ayları olan mart, nisan ve mayısta polenlerin havaya yayılmasıyla burunda kaşınma ve tıkanma, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtilerinin görülmesine polen alerjisi veya bahar alerjisi denir” diyen Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Salim, polen sorununun marttan ekim ayına kadar sürdüğünün altını çiziyor. Dr. Mahmut Salim, polenlere ilişkin şu notları aktardı: “Polen için yapılan bazı testlere göre teşhis konuluyor ve buna göre tedavi planlanıyor. Gerekirse aşı tedavisi de yapılıyor. Alerji gelişebilmesi için çocuğun en az iki polen mevsimini geçirmesi gerekiyor. Polen alerjisi, sık sinüzit ve kulak iltihabı ile geniz eti büyümesine neden olabiliyor. Alerjik nezleli her beş çocuktan biri ileriki yıllarda astıma ilerleyebilir. Aşı tedavisi dediğimiz immunoterapi başarısı çok yüksek. Aşı tedavisinde, cilt altına enjeksiyon ve dil altı damla şeklinde metotlar var. Aşılar her çocuğa özel hazırlanıyor.

Hamileler ‘Çok Yaşa’yın!
Polen alerjisi, hamileleri de yakından etkiliyor. Üretkenlik çağındaki kadınların yüzde 20’si alerjik hastalıktan yakınırken, yüzde 4’ü gebelik sırasında astım sorunu yaşıyor. “Çok yaşa” cümlesi sıkça kullanılıyor. Medicana Anne Çocuk Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, hamilelere bahar alerjileri konusunda şu uyarılarda bulundu:

“Alerjik hastalıklar, endüstriyel toplumlarda hızla artmaya başlayan önemli bir sağlık sorununu. Sadece ABD’de 60 milyon kişinin değişik alerjik kökenli hastalığı olduğu biliniyor.

Astım
Astım değişkenlikler gösteriyor. Kimilerinde seyrek ve kendiliğinden düzelen ataklar olurken, kimileri hastaneye başvurmayı gerektirecek kadar ağır solunum sıkıntıları yaşayabiliyor.
Bazı etkenlerin astım ataklarında tetikleyici rol oynadığı biliniyor: Bu etkenler; polen, mayt, hayvan tüyleri gibi alerjenler, viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları, pisişik stresler, egzersiz, aspirin ve diğer non-steroidal anti enflamatuarlar, sigara dumanı, parfüm-toz-boya kokuları gibi irritanlar, meteorolojik değişiklikler ve mensturasyon...

Gebelikte Nasıl Etkiliyor?
Astım, gebelikte etkilenmeyebiliyor, düzelebiliyor veya kötüleşebiliyor. Ancak ağır astım ataklarının genellikle kötüleştiği biliniyor. Doğumdan yaklaşık 3 ay sonra hasta eski astım
Nöbetlerinin seyrine geri dönüyor. Ağırlaşan astım hastalarında belirtiler en çok 24-36’ncı haftalar arasında görülüyor. Astımın gebelikteki seyri ne yönde olursa olsun, son 4 hafta
daha rahat geçtiği için doğum eylemi sırasında daha az sorun yaşanıyor.

Rinit
Gebe kadınların yüzde 30’unda görülüyor. En sık görülen tipleri; alerjik, bakteriyel, vazomotor rinitler ve ilaç kullanımına bağlı gelişenleri şeklinde sıralanıyor. Bir çok gebelikte, progesteronun ve artan kan hacminin sonucunda burunda damarsal göllenmeye bağlı burun tıkanıklığı oluyor. Ancak gebelikteki bu değişiklikler, özellikle alerjik rinitli hastalarında seyri
ağırlaştırıyor. Hastaların yüzde 50’sine yakın bir kısmında da tam tersine artan kortizona bağlı iyileşmeler saptanıyor.

Ürtiker - Anjiyoödem
Kendini kabarık, kaşıntılı kızarık deri lezyonları ile belli ediyor. Deri tabakasının üst kısmındaki ödem daha derin tabakalara inerse, lokalize ama daha yaygın oluşan kızarık şişliğe anjiyoödem deniyor.”Üretkenlik çağındaki kadınların yüzde 20’si alerjik hastalıktan yakınırken, yüzde 4’ü gebelik sırasında astım sorunu yaşıyor.

Polen Alerjisine Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

  - Evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılarak polenlere temas önlenmeli.

  - Ağız yerine burundan nefes alınmalı.

  - Polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarıda fazla dolaşılmamalı.

  - Dışarıda dönüldüğünde yüz ve burun suyla yıkanarak polenlerden temizlenilmeli. Kıyafetler değiştirilmeli.

  - Otomobillerin polen filtresin değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanılmalı.

  - Ağız ve burun su ile gargara yapılmalı.

Oluşturma: 13.04.2017 12:00
Son Güncelleme: 26.07.2017 12:01
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu