KURUMSAL HABERLER


+A A-

Psikiyatri Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte 'Oruç tutabilecek miyim?' ' Ramazanda ilaçlarımı hangi zamanlarda almam gerekir?', ' Oruç tutarsam kullandığım ilaçlar ağır gelir mi?' ya da 'Oruç tutarsam hastalığım tekrar nükseder mi?' gibi soruları hastalarımızdan sık sık duyarız. Psikiyatri hastalarının oruç tutup tutamamaları hastalığın ağırlığıyla, kronik olup olmamasıyla ve hastanın kullandığı ilaçların moleküler özellikleriyle yakından ilişkilidir.


Bunun yanında hastanın diyabet, kalp yetmezliği ya da hipertansiyon gibi kronik hastalığının olup olmaması da önemlidir. Çoklu ilaç kullanan bu tür psikiyatri hastaların oruç tutması önerilmez.

Psikiyatride yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların açlık veya susuzluk durumlarında vücuttaki düzeyi değişmektedir. Bu tür ilaçları kullanan hastaların oruç tutup tutmama konusunda hekimlerine danışmaları önemlidir. Ramazanda bazı hastalarımızın uyku düzenleri bozulabilir. Uyku düzeninin bozulması da bazı psikiyatrik tablolarda nükslere yol açabilir. Yine uykunun bozulması veya günlük düzenin değişikliklerinin sonucu olan ilaç aksatmalarına bağlı olarak Ramazan ayında klinik durumları bozulabilen kronik psikiyatrik hastalığı olanlarda oruç tutma kararının psikiyatri hekimine danışılarak verilmesi gerekmektedir.

Alkol, sigara ve kahve içen hastaların ramazan süresince bu maddeleri aniden ve uzun süreli bırakmaları yoksunluğa girmelerine; huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk ve depresif hal gibi durumlara neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Alkol yoksunluğunda durum daha ciddidir; bilincin bulanıklaştığı, nöbet riskinin arttığı deliryum tablosu ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun süreli ve sık alkol kullanımı olan bireylerin psikiyatri hekiminin takibinde alkol kullanımını bırakmaları önerilmektedir.

Hafif-orta düzey ruhsal sorunları olan hastaların ilaç kullanımı veya günlük düzen değişikliğinin klinik durumunu etkilemeyeceğine kanaat getiren hekim hastanın oruç tutmasında bir beis görmeyebilir. Örneğin, bu hastalar sabah saatlerinde aldıkları ilaçları sahurda, akşamları aldıkları ilaçları da yine aynı saatte alabilirler. 

Sonuç olarak ilaç kullanan bir psikiyatri hastasının oruçla ilgili kararı kendisinin almaması mutlaka hekimine danışması gereklidir.

Oluşturma: 12.07.2016 12:00
Son Güncelleme: 26.07.2017 12:57
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu