KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hamilelikte Hemoroid Kabusunuz Olmasın!

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid eğer önlem alınmaz veya tedavi edilmez ise günlük yaşantımızın kalitesini düşüren bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalık özellikle hamilelik döneminde çok sık görülüyor ve maalesef annelerin kabusu olmaktadır. Hamilelikte hemoroid hakkında merak edilenleri;


1) Hamilelikte hemoroid nasıl meydana gelir ve neden olur?

Gebelik belirti veren hemoroidlerin en önde gelen nedenlerinden biridir. Gebelik ve doğum yapmış kadınların ortalama %9-35'i hemoroidlerden şikayet eder. Gebelikte kabızlık ihtimalinin artması, o bölgede artmış kan akımı, rahmin büyümesi sonucu toplardamarlardaki göllenme hemoroid oluşumunun en önde gelen nedenleridir.

2) Hamileliği nasıl etkiler? Anneye veya bebeğe bir zarari olur mu?

Anne adayına verdiği rahatsızlıklar ve onun yaşamında yarattığı kısıtlamalar dışında gebeliğin seyrinde bebeğin sağlığı ve gelişiminde hiçbir olumsuz etki yapmaz. Normal doğum mekanizmasını etkileyip sezaryen ile doğumlara yol açması son derce nadir görülen bir olaydır.

4) Hamilelik sonrasında da devam eder mi?

Gebelik sırasında oluşan fiziksel hasarlar lohusalık döneminde de devam ettikten sonra gerilese dahi tamamen yok olmasını beklemek aşırı iyimserlik olur.

5) Tedavisi nasıl olmalı?

Hemoroidlerin güncel tedavi yöntemi olan ayaktan konservatif tedavi metodları gebelikte de tercih edilmelidir. Diyet değişiklikleri ve gaitayı yumuşatan ilaçlar ile kabızlığın önlenmesi ,lifli beslenme ve lokal etkili ağrı kesici ve hemoroid ilaçları çoğu zaman yeterlidir. Çok nadiren hemoroid içine kanama ve pıhtı oluşumu ,hemoroid yüzeyinde yaralar oluşması veya çok büyük hemoroidler oluşması durumunda değişik cerrahi yöntemlere başvurulur.

6) Bunun teşhisini kadın doğum uzmanı mı yapıyor yoksa cerrah mi?

Gebelikten önce var olan hemoroidlerin teşhisi genellikle genel cerrahlar tarafından konmaktayken gebelik esnasında oluşan veya belirginleşerek şikayet yaratan hemoroidlerin tanısı kadın doğum uzmanları tarafından konmakta olup tedavi her iki branşın işbirliği ile yapılmalıdır.

7) Anneler ve anne adayları hemoroidten korunmak için nelere dikkat etmeli?

Gebelik ve öncesi dönemde hemoroid oluşumunu önlemek için alınacak tedbirler genellikle lifli beslenme  ve doğru diyet ile kabızlığın önlenmesi ve çok hareketsiz yaşamın önlenmesinden ibarettir

Oluşturma: 19.04.2016 12:00
Son Güncelleme: 26.07.2017 01:04
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu