KURUMSAL HABERLER


+A A-

Domatesteki likopen prostat kanserini önler mi?En önemli noktanın yılda bir kez yapılacak rutin prostat kontrolü ( muayane ve kanda PSA seviyesinin saptanması ) ile bu hastalığın erken dönemde tanısını sağlamak olduğunu belirten uzmanlar, bu sayede erken tedaviye başlanmasının önemli olduğunu belirtiyorlar

Prostat kanseri görülme sıklığının akciğer, mesane ve barsak kanserinden sonra gelmesine karşın ölüme neden olan kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı aldığını belirten uzmanlar Günümüzde kullanılan erken tanı testleri ile prostat kanserinin tespit edilmesinin kolaylaştığını söylüyor. Bunun yanında bu hastalığın ölümcül sonuçlarında azalma kaydedildiğini belirtiliyor

Oluşum mekanizması henüz bilinmiyor.
Bugün için prostat kanserinin oluşum mekanizması bilinmemekte olup, bazı genetik ve çevresel faktörlerin prostat bezindeki hücrelerde değişikliklere yol açarak bu hastalığın oluşum mekanizmasında etkili olabileceği ileri sürülmektedir..

Akrabalarda prostat kanseri öyküsü, aşırı yağlı beslenme, kalsiyum oranı yüksek gıdalar prostat kanseri riskini artıran faktörler..

Bir çok kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de kalıtımın çok önemli rolü olduğunu belirten uzmanlar;  birinci dereceden akrabalarında prostat kanseri bulunan kimselerin bu kansere yakalanma riskleri normal nüfusa gore iki kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Androjenler veya erkeklik hormonlarının prostat kanserinde önemli rolleri mevcuttur ve vücüttaki adrojenlerin ortadan kaldırılması ilerlemiş evre prostat kanserinin en önemli tedavi seçeneklerinden birisi olduğunu söylüyorlar.

Pişmiş domates yemeyi tercih edin

Prostat kanseri riskinin hem genetik hem çevresel birçok faktörden etkilendiğini belirtiliyor. uzun yıllardır yağ tüketiminin prostat kanseri gelişiminde bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Diyetteki yüksek kalsiyumun da prostat kanserindeki rolü tam olarak bilinmemesiyle birlikte bu hastalığın artışında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Domateste yüksek oranda bulunan likopen prostat kanseri riskinin azalmasına yol açan bir antioksidan olarak son yıllarda üzerinde çok durulmaktadır. Prostat kanserinin domates sosu çok tüketenlerde %36 oranda daha az görüldüğü ileri sürülse de ilginç olan domates suyunun tüketiminin koruyucu etkisinin bulunmamasıdır, Bu konuda pişirilmiş domatesin daha yararlı olabileceği ileri sürülmektedir.

Oluşturma: 30.10.2010 12:00
Son Güncelleme: 05.08.2017 11:54
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu