KURUMSAL HABERLER


+A A-

Akıllı Mercek ile Gözlüklerinizden Kurtulun

Doğal lensimiz 40 yaşından sonra esnekliğini kaybeder ve yakını görmekte güçlük çekmeye başlarız. Bu nedenle yakın gözlüğe ihtiyaç duyarız. Daha ileri yaşlarda ise orta mesafeyi de net görememeye başlarız. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Yaşar akıllı mercek implantasyonu hakkında yazdı.


Akıllı Mercek ile Gözlüklerinizden Kurtulun

Gelişen teknoloji ile birlikte yapay göz içi mercekleri de ilerleme kaydetti. Bu Akıllı Mercekler sayesinde uzak, orta ve yakın mesafelerde de kesintisiz ve akıcı bir görüş elde etmek olanaklı hale geldi. Saydamlığını ve elastikiyetini kaybeden doğal göz içi merceği, bu akıllı merceklerle değiştirilince, hasta tüm gözlüklerinden ömür boyu kurtulabilmekte. Bununla birlikte Akıllı Mercek implante edilen hastalarda ömür boyu katarakt da gelişmiyor.

Akıllı Mercek ile Ömür Boyu

Dr. Yaşar: “Genellikle 50 yaş ve üzeri hastalarımızda bu yöntemi tercih etmekteyiz. Göz numaraları yüksek ve özellikle de hipermetrop hastalarımızda, çoklu gözlük kullanımı olduğundan bu yöntem ideal olmaktadır. Sadece hipermetropi değil miyopi ve astigmatizmada da bu metod ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Neredeyse tüm göz kusurlarında bu işlemi uygulayabilmekteyiz.  Katarakt bulunan uygun hastalarımızda da bu yöntemi tercih etmekteyiz. Daha genç yaşlarda ve excimer laser ile düzeltilemeyecek seviyede göz kusuru olan hastalarda da bu işlem altın standart olabilmektedir“ dedi ve ekledi: “Akıllı mercek ömür boyu gözde kalabilmektedir ve değişimi zorunlu olmadıkça gerekmemektedir. Hastalar ömür boyunca gözlük takmaksızın tüm mesafeleri net görebilmektedirler“.

Akıllı Mercek İmplantasyonundan Sonra Aynı Gün Evinize Dönebilirsiniz

Akıllı Mercek implantasyonu aslında katarakt (fako) metodu ile aynıdır. Sadece bu işlemde implante edilen merceğin tipi değişmektedir. Sistem tamamıyla aynıdır. Damla ile uyuşturulan göze 2.8mm den girilerek saydamlığını ve veya esnekliğini yitirmiş göz içi merceği ultrasonik ses dalgaları yardımıyla Akıllı Mercek ile değiştirilir. Bu metod tamamen ağrısız ve dikişsizdir. Yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir. İşlem'den 2 saat sonra hastamız göz bandajını kendisi açıp verilen damlaları evinde kullanmaya başlayabilir. İşlem sonrası hastalarımız hemen tüm mesafeleri net bir şekilde görmeye başlamaktadırlar.

Akıllı merceğin her hastaya uygulanamayacağını belirten Dr. Yaşar ekledi: “Göz arkasında özellikle retina tabakasında problem bulunan hastalara ve/veya korneasında problem bulunan hastalara uygulamaktan kaçınırız. Örneğin ileri seviyede diabetik retinopatisi olan hastalara, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlara, dejeneratif miyopisi bulunan hastalara, keratokonus, pellusid dejenerasyonu, korneal skar bulunan hastalara uygulamaktan kaçınıyoruz“ dedi.

Akıllı Mercek İmplantasyonundan Sonra Bir Süre Işık Hassasiyeti Oluşabiliyor

Akıllı Mercek halkalardan oluştuğu için işlem sonrası bir müddet (beyin alışana kadar) hastalarımız ışıklı veya parlak objelerin etrafında hareler görebilmektedirler. Bu durum en fazla 3 ay sürüp geçmektedir. Biz bu duruma nörojenik adaptasyon süreci deriz.

Dr. Yaşar, işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı: “Öncelikle biz ilk 4 gün göze su sürülmemesini istiyoruz. İlk 1 ay göze dokunulmamasını öneriyoruz. İşlem sonrası 3 hafta boyunca reçete ettiğimiz göz damlalarını tarifimize göre azalan sıklıkta disiplinli bir şekilde kullanılmasını, ayrıca hastalarımızdan operasyon sonrası 1.gün, 4.gün ve 3. hafta rutin kontrollerine gelmelerini istemekteyiz.

İşlemden yaklaşık 4-5 gün sonra tozlu ve ağır olmayan işlerde çalışanların işe dönmelerinde sakınca görmüyoruz. Genellikle hastalarımız 1.aydan itibaren tamamen normal hayatlarına geri dönerler ve spor dahi yapabilmektedirler“ dedi.

Oluşturma: 09.06.2018 12:00
Son Güncelleme: 09.06.2018 12:14
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu