KURUMSAL HABERLER


+A A-

Karacğerde Kisthidatik

Sivas'ta bir çocuk hasta, karaciğerindeki yaklaşık 9 santimetre çapındaki köpek kistinden (kist hidatik) kapalı ameliyat yöntemiyle kurtularak sağlığına kavuştu.


Karacğerde Kisthidatik

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki Rüya Arslan, karın ağrısı şikayetiyle Medicana Sivas Hastanesine başvurdu. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Mahmut Aluç tarafından muayene edilen hastanın karaciğerinde, köpek ve benzeri hayvanların dışkısında bulunan parazit yumurtalarının temasıyla bulaşan 9 santimetre çapında kist hidatik tespit edildi.

Arslan, Aluç ve Genel Cerrahi Uzmanı Mustafa Atabey'in de yer aldığı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Çocuk Cerrahi Uzmanı Mahmut Aluç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında "köpek kisti" olarak bilinen kist hidatikin kurt, çakal, köpek gibi hayvanların dışkısındaki parazitlerden bulaştığını söyledi. Bu parazitlerin sıklıkla karaciğere yerleşmek üzere insanlarda kistler oluşturduğunu aktaran Aluç, "Aynı şekilde akciğere ve  bazen nadir olarak diğer organlara da yerleşebilir." dedi.

Hastalığın tedavisinin kistin büyüklüğüne, sayısına ve yerleşim yerine göre iki farklı şekilde yapıldığını dile getiren Aluç, şunları kaydetti:

"Küçük, birden fazla veya cerrahiye uygun olmayan hastalarda uzun süreli antibiyotikler ile tedavi başarısı yüzde 10-40 arasında değişebilmektedir. Kistin büyük olduğu olgularda ana tedavi yaklaşımı genellikle cerrahi yöntem olarak kabul edilmektedir. Cerrahi tedavi, uygun lokalizasyonda ise kistin ultrasonografi eşliğinde ciltten özel iğnelerle girilerek boşaltılması, açık cerrahi ve laparoskopik cerrahi şeklinde gerçekleştirilir.

15 yaşında kız hastamız hastanemiz Çocuk Cerrahisi Polikliniğine karaciğerde kist şikayeti ile başvurdu. Çekilen abdominal tomografide karaciğer sol lobuna yerleşmiş yaklaşık 9 cm çapında kisthidatik ile uyumlu kitle saptandı."

- "Kapalı ameliyat yöntemi ilk kez bir çocuk hastada uygulandı"

Laparoskopik olarak kistin tamamının, bütünlüğü bozulmadan çevresindeki karaciğer dokusu ile hepatektomi uygulanarak çıkartıldığını söyleyen Aluç, şöyle devam etti:

Ameliyat sonrasında hastamızda herhangi bir komplikasyon olmadı ve şifa ile taburcu edildi. Hem açık hem de laparoskopik cerrahide temel tedavi prensibi kistin içindeki sıvının ve kist içerisinde bulunan özel bir membranın çıkartılması esasına dayanmaktadır. Bizim vakamızda ise kist açılmadan etrafındaki karaciğer dokusundan ayrılarak bir bütün halinde çıkartılmıştır. İlimizde bir çocuk hastaya laparoskobik olarak kisthidatik tedavisi ilk defa uygulanmıştır. Ülkemizde ise sayılı merkezlerde oldukça kısıtlı sayılarda yapılmıştır. Vakamızın en önemli özelliği ise kistin tamamının çıkartılabilmesi olmuştur ki bu yöntem çocuk hastalarda çok nadiren uygulanabilmektedir."

Op. Dr.
Mahmut Aluç
Çocuk Cerrahisi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 18.10.2018 12:00
Son Güncelleme: 30.10.2018 04:51
Oluşturan: Mahmut Aluç