KURUMSAL HABERLER


+A A-

OBEZİTEYE KARŞI HAREKETE GEÇ ETKİNLİĞİNDE YENİ VE EN GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ KONUŞULDU.

Medicana Sivas Hastanesi Sivas b-fit üyeleri ile zayıflamada yeni ve en güncel tedavi yöntemlerini, obezite ameliyat sonrasını, ameliyattan sonra beslenme ve süreç takibi gibi konuları konuşmak için Sivas Eğri Köprü’de bir araya geldi. Etkinliğe katılan obezite cerrahisi olan ve olmayı düşünen hastalar deneyimlerini paylaştı.


OBEZİTEYE KARŞI HAREKETE GEÇ ETKİNLİĞİNDE YENİ VE EN GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ KONUŞULDU.

Medicana Sivas Hastanesi tarafından düzenlenen buluşmada zayıflamada yeni ve güncel tedavi yöntemleri, ameliyat sonrası, beslenme ve süreç takibi gibi konular ele alındı. Ameliyat olan hastalar deneyimlerini paylaşırken, Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, toplantıda sağlıklı tarifler hazırladı ve hazırlanan tarifleri katılımcılarla paylaştı.


“Hiçbir şey fazla kilolarınız kadar hayat kalitenizi kötüleştirmez.”

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, “Hastalarım genelde operasyon sonrası sıkıntılardan korkuyorlar, hiç tahmin edildiği kadar zor bir dönem değil. Yaklaşık 2 haftalık sıvı döneminden sonra normal gıdalara aşamalı olarak dönüş yapılıyor. Bu süreçlerde normal kısmen de olsa hastaların durumuna göre zorlanmalar olabiliyor fakat hiçbir şey fazla kilolarınız kadar hayat kalitenizi kötüleştirmez.” dedi.

“Hayat kalitelerinde ki artışı birlikte yaşıyoruz”

Obezite ameliyatı olan hastalar ile süreçleri birlikte yürüteceklerini açıklayan Arslan “ameliyat sonrasında beslenme son derece önemli, mutlaka takipli gitmek gerekli operasyondan sonra diyetisyen kontrolüne gelen hastalarımızın hayat kalitesindeki artışı birlikte yaşıyoruz ifadelerini kullandı.”


 “İnsanların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürme hakkı var”

Etkinlikte konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mustafa Atabey(Obezite ve Diyabet Cerrahisi) yaptığı açıklamada “obezite cerrahisi özellikle son yıllarda obez hastalar için önemli bir noktaya geldi. Artık hastanın fazla kiloları hastaya zarar vermeye başladıysa, hayat standartlarını kısıtladıysa kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor. Hem sağlık bakanlığının hem sağlık örgütleri önemli çalışmalar yapıyor. Tabi ilk tedavisi diyet ve egzersiz. Fakat bazen bu mümkün olmuyor. Egzersizden ve diyetten sonuç alınamadıysa ya da çeşitli sebeplerden dolayı sonuç alınamadıysa o zaman obezite cerrahisi devreye giriyor. Doğru hastaya doğru yöntemler ile uyguladığında hastalara ikinci bir yaşan şansı sunuyor.  Hayat standartlarındaki artışı, sağlık sorunlarının çözüldüğü bir dönem başlıyor. Kiloya bağlı bir tansiyon, şeker, hareket kısıtlılığı gibi bir çok şikayetinden kurtulmuş oluyor ”dedi.


 “Obezite için harekete geçin”

Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray “Maalesef çağımızın hastalığı obezite günden güne hayatımıza giriyor, hareketsiz şehir hayatı, hazır besinler yaşamımıza girdikçe sorun günden güne büyüyor. Sağlık örgütlerinin, bakanlığın ve hastanelerin gündemi ise obeziteye çare bulmak. Biz biliyoruz ki obezite kader değil insanların kendi seçimi. Gerek beslenme alışkanlıkları gerek hareketsiz yaşamı seçerek bizler sebep oluyoruz. Bizlerde çağın hastalığına dikkat çekmek için bu etkinliği düzenledik. Obezite için farkındalık oluşturmak istedik. Obezite için harekete geçin diyoruz. Şimdi yapacağımız sağlıklı kahvaltının ardından Tarihi Eğri Köprüde yürüyüş gerçekleştireceğiz.  Bu farkındalıkta bizlere destek olan hocalarımıza, B-fit yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ederiz” Dedi


“Önemli merkez halindeyiz”

 Obezite ile mücadeleye her alanda devam ettiklerini ileten Demiray “Medicana Sivas Hastanesi olarak iki diyetisyen ile çalışıyoruz, bunun haricinde Genel Cerrahi, İç Hastalıkları Gastroenteroloji, Psikiyatri, Psikolog, Anestezi ve iki Diyetisyenden oluşan Obezite Cerrahi Ekibimiz var. Çok disiplinli ve önemli bir merkeziz. Oldukça yüksek sayıda obezite cerrahisi işlemi yapan hocamız Op.Dr.Mustafa Atabey ile çalışıyoruz. Sadece Sivas ve çevresinden değil yurtdışından Irak, İran, Fransa, Almanya gibi ülkelerden obezite cerrahisi için gelen ve sağlıkla ülkelerine gönderdiğimiz hastalarımız var. Uluslararası standartlarda hizmet veriyoruz” dedi.Dr. Öğr. Üyesi
Mustafa Atabey
Genel Cerrahi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 10.11.2018 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 01:44
Oluşturan: Mustafa Atabey