KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Sivas Hastanesi 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında bir takım etkinler gerçekleştirdi.Medicana Sivas Hastanesi 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında bir takım etkinler gerçekleştirdi.

İlk olarak Sivas Ted Kolejinde öğretmenlerin, 8. ve 9. Sınıfların katılımı ile Organ Bağışı Semineri düzenlendi. Medicana Sivas Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Fatma Yıldız Yazıcılar’ın yaptığı sunumda Organ Bağışının önemi neden gerekli olduğu ve şartları ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu. Öğrencilerin büyük bir dikkat ve merakla takip ettiği seminerde Organ Bağışı ile ilgili merak ettiklerinin cevaplarını aldılar.

İkinci program ise Organ Nakil Sivas ili Koordinatörü Gülseren APAK Medicana Sivas Hastanesi yönetici ve personellerine konferans salonunda bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye’de hala kadavradan nakilin dünya ortalamasından çok geride olduğunu bahseden Apak “ Canlı donörden nakilde dünyada ilk sıralardayız fakat kadavradan nakilde durum tam tersi. Kadavradan nakili bağışlar ile ve bağışları artıracak farkındalıklar yaparak halkımızı bilinçlendirmeliyiz. Kadavradan sağlık anlamındaki boyutu ile beraber ekonomik boyutları da ciddi boyutlardadır.” dedi.

Sivas Prime Mall AVM’de de stant açarak AVM ziyaretçilerine bilgilendirmelerde bulunuldu. AVM giriş katında açılan standa organ bağışı ile merak edilenleri cevaplayan Medicana Sivas Hastanesi Organ Bağış ekibi hem ziyaretçilerden hem de çalışanlardan organ bağışı aldılar.

Son olarak Hastane içerisinde stant açan Organ Nakil Koordinatörlüğü personellere, hastalara ve hasta yakınlarına organ bağışının önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak bağış formu doldurulmasını sağladı. Çok sayıda bağış kabul eden  Organ Nakli Koordinatörü Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Fatma Yıldız Yazıcılar “Bu etkinlikler insanlarda ciddi farkındalık yaratıyor bir haftalık süreçte onlarca insan organlarını bağışladı. Halkımızın Organ Bağışı her anlamda araştırmasını istiyorum, gelip bizlere yada herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmaları yeterlidir. Hem sağlık anlamında hem dini anlamda bütün merak ettiklerini araştırsınlar.” Dedi.

Oluşturma: 11.11.2018 12:00
Son Güncelleme: 14.11.2018 03:01
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu