KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bende Olmaz DeMEMEliBende Olmaz DeMEMEli

Meme kanseri, sıklıkla konuşulan tartışılan iyi bilinen bir sağlık sorunudur. Kadınları etkileyen en sık görülen kanser türüdür. Batı toplumlarında yaklaşık her 8 kadından birinde hayatı boyunca meme kanseri gelişmektedir. Ancak bu konu ile ilgili bilinmeyen nokta bu hastalığın erkekleri de etkileyebileceğidir.

İlgi çeken sergininin açılış konuşmasını yapan Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü ve Başhekimi Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız meme kanserinde en önemli noktanın erken tanı olduğunu vurguladı. “Erkeklerin meme kanseri hakkında bilgi eksikliğinin yansıra, meme kanserinin tipik olarak kadın cinsiyetiyle ilişkilendirilen bir hastalık olması da,  erkek hastalarda buda önemli ölçüde geç tanı konmasına katkıda bulmaktadır. Meme kanserinin tedavisinde en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı konduğunda, kadınlarda olduğu gibi yüksek bir iyileşme oranı (yaklaşık% 70) erkekler içinde geçerlidir. Meme kanseri olan erkek hastalarının farkında olmak, tedavi ihtiyaçlarını zamanında ve doğru karşılamak oldukça önemlidir.” dedi.

Meme kanserinin tedavi edilebilir hastalık olunduğu açıklayan Medicana International Ankara Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayten Kaya Kesmez, “Yakın akrabalardan biri meme özellikle anne, kız kardeş, anneanne, teyze meme kanseri ise bu kadınlar daha sık ve dikkatli izlenmelidir. Belli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri ve tarama programlarına uymaları meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin ve kolay tedaviye başlangıcın ilk adımını oluşturuyor. Kadınlara göre çok daha nadir görülmekte olan erkek meme kanserlerinin tanısı, tedavisi, tıbbi bakımı ve desteği en doğru şekilde sunmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Oluşturma: 18.10.2019 12:00
Son Güncelleme: 22.10.2019 04:16
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu