KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Sivas Hastanesinden STSO Kadın Girişimcilerine “Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Yaşamlar” Etkinliği

Medicana Sivas Hastanesi hekimleri ve Sivas Ticaret Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu’nun katılımları ile düzenlenen etkinlikte iş hayatındaki kadınların sağlıklı beslenmesi ve obezite ile mücadele yöntemleri anlatıldı.


Medicana Sivas Hastanesinden STSO Kadın Girişimcilerine “Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Yaşamlar” Etkinliği

Medicana Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen etkinlik sağlıklı kahvaltı ikramı ile başladı. Kahvaltı ikramının ardından Bariatrik Diyetisyen Cansu Arslan atıştırmalık düşük kalorili lezzetler hazırlayarak katılımcılara tarifleri paylaştı. Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Öğretim Üyesi Mustafa Atabey obezite ile mücadele ve cerrahi süreçleri anlattı.

Atabey “ Bildiğiniz gibi obezite besinlerle alınan enerjinin  harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması ortaya çıkan bir hastalıktır. Obeziteye yol açabilen  aşırı yemek yeme problemi, bedensel isteğe dayalı gibi görünüyor olsa da ciddi ruhsal sorunlara eşlik eden bir problemdir. Negatif duygularla başa çıkamayan kişiler, yemek yemeyi tek çözüm olarak görebilir.” Dedi. 19752’den günümüze obez kişilerde3 kat artış olduğunu söyleyen Atabey “ Türkiye’de sadece ameliyat ile kilo verecek hasta sayısı (diyet ve diğer tedailer hariç) yaklaşık 2 milyon civarındadır.” Dedi.

Obezite Ömrü 15-20 Yıl Kısaltıyor

Obez kadınlarda, polikistik over sendromu da varsa, insülin direnci gelişmesine bağlı yumurtlama bozukluğuna rastlanabilir.  Böylece bu problem ile karşılaşan obez kadınların hamile kalması da zorlaşıyor. İleri derecede (morbid) obez bir kişinin obeziteye bağlı hastalıklardan ölme olasılığı, ameliyat sebebiyle ölme olasılığından 9 kat fazladır. Beklenen yaşam süresini yaklaşık 15-20 yıl arasında kısaltıyor.

Yaşam Tarzı Değişikliği Şart

İlk tedavi genellikle yaşam tarzı değişikliğidir. Bu diyet, fiziksel aktivite artışı veya davranış değişikliğini içermektedir. Yaşam tarzı değişikliği bütün tedavi yöntemlerinin temelini oluşturur. Genel olarak önerilen değişiklikler;  Kalori alımı normalden 500 ile 1000 kalori aralığında düşürülmelidir. Günlük yemek planı 4-6 hafta kadar devam ettirilmelidir.

Obezite Cerrahisi

Cerrahi müdahale sayesinde, hastalar ilk 6 ay içinde kilolarının %50’sini verirler. Kalan kilonun %50’si de ikinci 6 içinde verilir. Hastanın normal kilosuna ulaşması 1.5 yıl gibi ir zamanda gerçekleşir. Takip ve danışmanlık hizmetini de uzman ekipler tarafından alan hastaların, yaşadığı kilo değişiminin yanı sıra moral ve motivasyon olarak çok iyi bir noktaya geldikleri gözlemler arasındadır. Cerrahi müdahale, mide ve bağırsakların anatomisine yönelik bir uygulamadır. Hastanın hormonal sinyalleri değişir, iştahı azalırken, doygunluk hissi artar, metabolizması hızlanır. Moral ve motivasyonu da yüksek olan hastanın, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması bu yöntemle çok daha hızlı olur.

Dr. Öğr. Üyesi
Mustafa Atabey
Genel Cerrahi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 11.01.2020 12:00
Son Güncelleme: 17.01.2020 01:49
Oluşturan: Mustafa Atabey