KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tüp Bebek Yöntemi Gebelik Şansını Artırıyor !

Tüp bebek Tedavisi normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Medicana Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz Tüp Bebek hakkında önemli bilgiler verdi.


İleri Anne Yaşı Tüp Bebek Yöntemi Gerektirebilir

Dr. Düzgün Korkmaz, ‘’ İleri anne yaşı, azalan yumurta rezervi ve yumurtaların kalitesi, sperm hareketliliğinde ve kalitesinde azalma, azospermi, varikosel gibi erkek faktörlü nedenler, rahim içi ve fallop tüpleri ile ilgili sorunlar , kistler ve sebepsiz İnfertilite tüp bebek işlemini gerektiren faktörler arasında yer alır. Yeni adet döneminin 3. gününde, yumurtalıkların uyarılması amacıyla iğne şeklinde hormon içeren ilaçlara başlanır. Bu ilaçların kullanılmasındaki amaç, birden fazla yumurta hücresinin gelişmesine yardımcı olacak gebelik ihtimalini arttırmaktadır. Yumurtalıkların uyarılma süreci yaklaşık olarak 12 gündür fakat bu süreç yumurtalıkların ilaca olan cevabıyla belirlediğinden, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süreç esnasında gün aşırı hormon ve ultrason ile de yumurta gelişimi yakından takip edilmektedir. Diğer bir tedavi yöntemi ise kısa protokol denilen, adetin 2. Ya da 3. günü başlanılıp, ortalama 15 gün süren bir tedavi protokolüdür. Bu tedavi protokolünde yumurtaların uyarılması için iğnelere başlanır. ‘’ diye ifade etti.

Yumurta Toplama İşlemi 34-36 Saat Arasındadır

Yumurtalar belirli bir olgunluğa ve boyuta ulaştıkları zaman, yumurta hücrelerinin çatlaması amacıyla farklı bir hormonal iğne kullanımına başlanılır diye belirten Dr. Düzgün Korkmaz şu konulara dikkat çekti: ‘’  Bu iğnenin yapımından yaklaşık olarak 34-36 saat sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin hassasiyeti açısından, iğnenin yapılışı çok büyük önem taşımaktadır. Yumurta toplama işlemi : Hasta sabah aç karnına kabul edildikten sonra uyutulup, yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika arasında süren yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.  Elde edilmiş olan yumurta hücreleri, laboratuvar şartlarında ve sperm hücre kalitesine göre, klasik tüp bebek ( IVF ), ya da mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak  döllenir. Artık hemen hemen tamamı mikroenjeksiyon yöntemi için kullanılıyor. Bu döllenme sayesinde anne karnında gelişen bebeğin temel taşı olan embriyo oluşmaktadır. Mikroskop altında tespit edilen döllenme, yaklaşık olarak 12 ile 15 saat arasında bir süreçte oluşmaktadır. Bu oluşumun sonucu hastaya bildirilir ve embriyo transferinin yapılması için bir gün kararlaştırılır.Döllenmiş embriyoların toplanmasından 2 ile 5 gün sonra transfer edilir. 35 yaş altında ilk denemesi olan çiftlere 1 embriyo, 2 den fazla deneme sonrası başarısızlık varsa 2 embriyo, 35 yaş üzerindekine 2 embriyo transfer hakkı vardır. İşlemin basit ve ağrısız olması sebebiyle hasta yarım saatlik bir dinlenme sürecinden sonra taburcu edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. ‘’ dedi.

Oluşturma: 23.01.2020 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 03:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu