KURUMSAL HABERLER


+A A-

Beş aylık bebekten 12 cm çapında kistik kitle alındı

Sivas Medicana Hastanesi’nde doğum öncesi ultrasonografi kontrolleri yapılan bir anne adayının karnındaki bebeğin yumurtalıklarında kistik kitlesi tespit edilmişti. Doğum sürecinde bebekte ki kitle takibe alındı. Doğum sonrası 5 aylık olan bebekte 12 cm’ye ulaşan kistik kitle başarılı bir operasyonla alındı. Bebek operasyondan bir gün sonra taburcu edildi.


Beş aylık bebekten 12 cm çapında kistik kitle alındı

Konuyla ilgili açıklama yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Aluç, “Hastanemizde opere ettiğimiz beş aylık hastamızın doğum öncesi yapılan ultrasonografilerinde karın içi kistik kitle tesbit edilmişti. Doğum sonrasında kistik kitle takibe alındı. Boyutunun 12 cm çapa kadar ulaşması üzerine cerrahi planlandı. Operasyonda sağ yumurtalıktan köken alan, makroskobik görüntüsü kistik teratom ile uyumlu olan kistik yapı eksize edildi. Hastamız ameliyattan bir gün sonra şifa ile taburcu edildi” dedi.

  Görülme sıklığı arttı

  Aluç, doğum öncesi dönemde ultrasonografinin rutin olarak uygulanmaya başlanmasının ardından yenidoğan dönemindeki  over kistlerinin saptanma oranının arttığını belirtip, “Over kistleri, yenidoğan döneminde karın içi kistik oluşumlar içerisinde en sık görülenidir. Yenidoğan over kistleri, yaklaşık yüzde 30 oranında ve her iki overde eşit sıklıkta, nadiren her iki yumurtalıkda da  görülür ve genelde asemptomatikdir. Büyük kistlerde ise torsiyon veya kanama, kitle basısına bağlı solunum sıkıntısı ve barsak tıkanıklığı gibi ortaya çıkan klinik bulgular başvuru nedenidir. Over kisti oluşumunda genellikle aşırı miktarda anneye bağlı hormon salınması sorumlu tutulmaktadır. Yeni doğan over kistlerinde tedavi planı kistin boyutlarına göre değişir. Çapı 5 cm’den küçük olan kistlere konservatif tedavi, daha büyük çaplı over kistlerin de ise komplikasyon riski nedeniyle cerrahi tedavi önerilmektedir” dedi.

Op. Dr.
Mahmut Aluç
Çocuk Cerrahisi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 05.02.2020 12:00
Son Güncelleme: 20.02.2020 09:41
Oluşturan: Mahmut Aluç