TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA Check-up

Uzun yıllar sevdiklerinizle birlikte olmak için şimdi Check-Up!

Check-up nedir?

Check-up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Check-up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Bazı
hastalıklar ve özellikle kanserde erken teşhis son derece önemlidir. Bu nedenle check-up taramaları sonucunda
bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavinin başarısını da artırmaktadır. Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi hem de
yaşam kalitesi açısından son derece büyük önem taşır.

Check-up yaptırmanın bir diğer amacı da yaşın, cinsiyetin, sigaranın, özellikle kadınlarda hormonal dönemlerin (doğurganlık-menopoz gibi) getirdiği olası hastalık risklerinin belirlenmesi, ailesel kaynaklı olan şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, inme ve kanser riskinin araştırılmasıdır.

Check-up kimlere yapılır?

40 yaşını geçmiş herkesin standart yaptırması gereken testlere ek olarak, göz muayenesi, kardiyolojik incelemeleri ve kanser taraması için ek tetkiklerini ailesel riski olsun olmasın yaptırması önerilmektedir. Ailesel riski olanlar ise bu testleri yaptırmak için 40 yaşını beklememelidir. Risk grubunda olanlar 30’lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili ek testlerini yaptırmalıdır.
Ailesinde kanser öyküsü olan kadınlar yılda bir; PAP smear testi yaptırmalı, meme ultrasonografisi, mamografi, solunum fonksiyon testleri ve bilgisayarlı akciğer tomografisi çektirmelidir. Ailesinde kanser öyküsü bulunan erkeklerin de yılda bir kez prostat spesifik antijen, solunum fonksiyon testi ve bilgisayarlı akciğer tomografisi çektirmelidir.

Check-up ile kanser önlenebilir mi?

Bazı kanserler, belirtileri ortaya çıkmadan doğru bir tarama ile saptanabilirler. Hiçbir şikayeti veya belirtisi olmayan insanlarda yapılan kanser taraması sayesinde, bazı kanserlerin öncüsü olan yapılar vücuttan çıkarılıp, kanser oluşumu engellenebilmektedir. Bazı kanser türleri zamanında yakalanıp tamamen iyileştirebildiği gibi, erken safhalarda yakalanan kanserlerin tedavisi daha
başarılı olmaktadır.

Check-up ile yeni gelişmekte olan kanserlerin %50’si önlenebilmekte veya erken safhalarda yakalanabilmektedir. Tüm bilimsel çalışmalar, erken teşhisin hayat süresini uzattığını kesin olarak ortaya koymaktadır.

Ne kadar sıklıkla check-up yaptırmak gerekir?

Her sağlıklı bireyin yılda bir kez check-up yaptırması son derece önemlidir. Kendinize önem verin, check-up yaptırın, sağlık durumunuzun farkında olun.

Medicana’da check-up nasıl yapılır?

Medicana Sağlık Grubu’nda, periyodik sağlık kontrolleriniz check-up danışmanları eşliğinde yaş, cinsiyet, meslek ve yaşam standartlarınıza uygun özel programlarla uzman doktorunuz ile birlikte belirlenmektedir. Medicana’da yaş ve cinsiyet farklılıklarına göre düzenlenen standart check-up programlarının ötesinde yaşam tarzınız, kişisel özellikleriniz, alışkanlıklarınız, beklentileriniz ve ailevi yatkınlıklarınız incelenerek size özel riskler belirlenir ve öncelikleriniz doğrultusunda bir check-up programı sunulur. Sabah aç karnına gelen hastanın ilk olarak kan tahlilleri ve radyolojik işlemleri yapılır. Sonrasında check-up doktorumuzla görüştürülerek kişinin şikayetleri ve diğer bilgileri detaylı bir şekilde kaydedilir ve daha sonra tepeden tırnağa tam bir fiziki muayeneden geçirilir. Bunu takiben, hastanın tetkik sonuçları, tansiyon, nabız, ateş, boy, kilo gibi vital bulguları ve doktor muayeneleri Check-Up Merkezi’nde son derece düzenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Check-up sonuçları, check-up doktorumuzla beraber değerlendirerek aynı gün yapılan işlemlerin sonrasında laboratuvardan, radyoloji departmanından, kardiyoloji doktorunun EKG sonucunu yorumlamasıyla ve diğer ilgili uzmanlardan gelecek tüm raporları, kendi bulgularıyla birleştirerek kişiye tavsiyelerde bulunur. Bu sonuçlarda normal dışı bulgular varsa, bunlar daha ayrıntılı yöntemler ve laboratuvar tetkikleriyle araştırılır ve kişinin hastanenin diğer klinik ve birimlerine yönlendirilmesi de sağlanır.

Check-up yaptırmaya gelirken nelere dikkat etmelisiniz?

    Son 24 saat içerisinde alkol vb. maddeler alınmamış olunmalıdır.

    Hamileyseniz veya şüpheniz varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka bildirin.

    Randevu gününde ve saatinde mutlaka aç gelin. En az 10-12 saat aç olmanız gerekmektedir. (Sadece su içebilirsiniz.)

    Eforlu EKG için gelirken yanınızda koşuya uygun bir ayakkabı, çorap ve eşofman getirin.

    Daha önce yaptırmış olduğunuz kan tetkikleri ve diğer sonuçlarınızı yanınızda getirin.