TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ Organ Nakli

Organ Naklinde Yeni Umut, Tam Güven!

İstanbul Medicana Organ Nakli Ekibi olarak misyonumuz böbrek yetmezliği olan henüz diyalize girmemiş veya diyalize giren hastalara kaliteli bir şekilde böbrek nakli şansı sunmaktır. Merkezimizde canlı böbrek nakilleri rutin olarak laparoskopik yöntemle yapılmakta ve bu küçük kesiler sayesinde hastalarımız daha hızlı iyileşebilme imkanı bulmaktadır. Vericiler nakil sonrası 1. – 2. gün, alıcılar da 3. – 4. gün taburcu edilebilmektedir.

Kornea, gözün ön tarafındaki şeffaf, kubbe şeklindeki yüzeyidir. Kornea gözün net görme yeteneğinin büyük bir bölümünü oluşturur ve bunun sağlanmasında korneanın şeffaf ve düzgün yüzeyli olması en önemli faktörlerdir. Doğuştan ya da sonradan gelişen bazı kornea hastalıkları, travma, ameliyat, enfeksiyon gibi nedenlerle korneanın işlevinin bozulduğu durumlarda, kornea sağlıklı verici kornea ile değiştirilerek, keratoplasti (kornea nakli) yapılabilir. Verici kornea dokusu ülkemizdeki mevcut göz bankalarından sağlanır. Keratoplasti nakil ameliyatları içinde en başarılılarından biri olsa da; yeni korneanın red olması, enfeksiyon gelişmesi ya da başlangıçtaki hastalığın tekrarlaması gibi riskler de söz konusudur.

Karaciğer transplantasyonu, son dönem karaciğer hastalıklarının tedavisinde hem erişkinlerde hem de çocuklarda uygulanan en etkin tedavi yöntemidir. Karaciğer naklinin iki hedefi vardır birincisi, yaşam süresini uzatmak ikinci ise yaşam kalitesini düzeltmektir. Karaciğer transplantasyonu, canlıdan canlıya karaciğer nakli ve kadavradan karaciğer nakli olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Kemik iliği nakli bazı kan hastalıklarının hastayı %100 öldürebileceği durumlarda bu hastalıktan tamamen kurtulmak için veya yaşamı uzatmak için yapılan tedavilerdir. Bu ilik nakillerinin çoğu hastalıktan tamamen kurtulmak için yapılır. Kemik iliği nakli; kan hastalığı olan hastalar, talasemi, orak hücreli anami, ya da lösemi dediğimiz kan kanserlerine sahip olan; genellikle erişkinlerde gerekmektedir. Ek olarak, lenfoma ve myloma kanserlerinde kemik iliği nakli sıklıkla uygulanmaktadır. Kemik iliği naklinde yaş sınırı yoktur. Kemik iliği nakli ilk 3 senede hastalık tekrarlamazsa ilik naklinden sonra %100 etkili olmaktadır.