TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji, günümüzdeki en yeni teknolojileri kullanarak doğumsal ve edinsel kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanısıyla birlikte medikal ve cerrahi tedavisini yapmaktadır. Fonksiyonel kısıtlılığa sebep olması nedeniyle ortopedik hastalıkların tanı ve tedavisi günümüzde daha da önemli hale gelmektedir. Ortopedi ve Travmatolojinin ilgilendiği hastalıklar açısından farklı branşlara ayrılır:


Travmatoloji: Kırık ve çıkıkların cerrahi ve cerrahi dışı tedavisini uygular. Vücuttaki kafa ve göğüs kemikleri hariç diğer kemik kırıkları ve ilişkili olduğu eklemlerin çıkıkları, modern aletler ve tekniklerle tedavi edilir. Kırığa bağlı direkt ve indirekt olarak gelişen problemlerin tanısı ve tedavisi ortopedik travma cerrahisi uzmanlarınca yapılır.

Çocuk ortopedisi: Çocukluk çağı kemik ve eklem hastalıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisini uygular. Çocuk erişkinin küçültülmüş hali olarak kabul edilmemelidir. Anne karnında gelişen bazı rahatsızlıklar ve büyüme sürecinde farklı problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle doğumsal kalça çıkığı ve çarpık ayak gibi rahatsızlıklar ile çocukluk çağının kemik eğrilikleri ve kısalıkları, çocuk kırık ve çıkıklarının tedavisi çocuk ortopedisi uzmanlarınca yapılır.

Spor travmatolojisi ve Artroskopik cerrahi: Sporcu hastalıklarıyla eklem ve eklem çevresi rahatsızlıkların özel kameralı sistemlerle kapalı olarak tedavisini uygular. Günümüzde spor yaygın olarak ve her yaş grubunda yapılan bir aktivitedir. Sporun yapılma sıklığıyla birlikte spora bağlı problemler de ortaya çıkabilmektedir. Spora devam etmeyi sağlamak ve fonksiyonel durumu yeniden eski haline getirmek için dokuları olabildiğince açmadan, fiberoptik kamera sistemleri yardımıyla eklem ve eklem çevresi bozuklukların tanısının konularak cerrahi tedavisinin uygulanması spor travmatolojisi ve artroskopik cerrahi uzmanları tarafından uygulanır. Bunun yanında cerrahi gerektirmeyen eklem, kas, bağ ve kıkırdak bozukluklarının tedavisi de aynı hekimlerce yapılır.

Deformite cerrahisi: Kemik eğrilikleri ve kısalıklarıyla kaynamama veya kemik enfeksiyonlarının tedavisini uygular. Kemik eğrilikleri, kısalıkları ve enfeksiyonları uzuv fonksiyonlarının belirgin derecede bozulması ve yaşam kalitesinin etkilenmesiyle sonuçlanır. Modern implant teknolojileriyle birlikte bu rahatsızlıkları tanısı ve tedavisi oldukça kolaylaşmıştır. Kemik eğriliklerinin düzeltilmesi, kısalıkların uzatma yöntemleriyle giderilmesi ve kemik enfeksiyonlarının tedavisi deformite cerrahisi uzmanlarınca yapılmaktadır.

Omurga cerrahisi: Erişkin ve çocukluk çağı omurga bozukluklarının tedavisini uygular. Omurga problemleri duruşu ve günlük aktiviteleri belirgin derecede etkiler. Omurga rahatsızlıklarının tedavisi hastalara belirgin hayat konforu ve fonksiyonellik kazandırır. Erişkin ve çocukluk çağı omurga rahatsızlıklarının tedavisi omurga cerrahisi uzmanlarınca yapılır.

Protez cerrahisi: Dejenere olmuş eklemlerde ağrının azaltılıp fonksiyonun geri kazandırılması için eklemin protezler kullanılarak yeniden oluşturulmasını sağlar. Eklem kireçlenmesi ve travma sonrası bozuklukları belirgin derecede ağrı ve günlük hayatta kısıtlanmaya neden olur. Yapısı bozulmuş eklemin yeniden fonksiyonel hale getirilmesi içn çoğu zaman eklem yüzeylerinin değiştirilmesini gerektirir. Endoprotez denilen özel yüksek teknoloji ürünü materyaller kullanılarak ağrı ve kısıtlılığın giderilmesi protez cerrahisi uzmanlarınca yapılır.

Ayak ve ayak bileği cerrahisi: Erişkin ve çocukluk çağı ayak ve ayak bileği eklemi bozukluklarının tedavisini uygular. Ayak ve ayak bileği bozuklukları toplumda oldukça sıktır. Vücudumuzun yer ile temasını sağlayan bölge olması itibariyle ayak ve ayak bileğindeki rahatsızlıklar vücudun diğer kısımlarını da etkiler. Özellikle günlük yaşamda belirgin kısıtlanmalar oluşur. Travmatik, doğuştan gelen veya edinilmiş ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarının tedavisi ayak ve ayak bileği cerrahisi uzmanlarınca yapılır.

El ve mikro cerrahi: El bileği ve el yaralanmaları ile edinsel el bileği ve el hastalıklarının tedavisini uygular. Vücudumuzda ince işleri yapmakta en çok fonksiyon gören el ve el bileği bölgesi kompleks bşr anatomik yapıya sahiptir. Bu nedenle özelleşmiş ve tecrübe gerektiren tedavi yöntemleri mevcuttur. Mikroskop altında uygulanan bu yöntemlerle uzuv kopmaları, kırık ve çıkıklar, doğumsal anomaliler, damar ve sinir yaralanmaları gibi rahatsızlıklar el ve mikrocerrahi uzmanlarınca tedavi edilir.

Tümör cerrahisi: Ortopedik tümör ve kanserlerin tedavisini uygular. Kemik ve eklemlerden kaynaklanan tümörler oldukça çeşitlidir. Özellikle selim ve habis kemik tümörünün ayırıcı tanısının yapılarak uygun cerrahi tedavinin seçilmesi ve uygulanması Ortopedik tümör cerrahisi uzmanlarınca yapılır.

Omuz ve dirsek cerrahisi: Ortopedi ve travmatolojinin özelleşmiş ileri bir alt branşı olan omuz ve dirsek hastalıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavilerini uygular. Omuz ve dirsek bölgesi üst uzuvlarımızın omurga ve el ile bağlantı bölgeleridir. Omuz ve dirsek hastalıkları kollarımızın fonksiyonlarının ileri derecede kısıtlanmasına neden olur. Kemik, kas, tendon, bağ ve kıkırdak yapılarının bozuklukları bu alana girmektedir. Bu hastalıkların tedavisinde açık, yarı açık ve tamamen kapalı (Artroskopik) yöntemler kullanılır. Ayrıca omuz ve dirsek bölgesinin hastalıkları ileri tecrübe gerektirmesi nedeniyle omuz ve dirsek cerrahisi uzmanlarınca yapılır.