TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ Böbrek Nakli

Kronik Böbrek Yetmezliği tüm dünyada yaygın bir sağlık problemidir. 2017 yılında, KBH 1,2 milyon ölümle sonuçlandı ve dünya çapında 12. önde gelen ölüm nedeni oldu. Ek olarak, tüm KVH ölümlerinin %7,6'sı (1,4 milyon) bozulmuş böbrek fonksiyonuna atfedilebilir. Birlikte, KBH veya CKD'ye atfedilebilir KVH'ye bağlı ölümler, tüm nedenlere bağlı ölümlerin %4,6'sını oluşturuyordu.

Uluslararası Çapraz Nakil ve Desensitizasyon tedavileri ile kan grubu uyumlu vericisi olsun olmasın veya PRA pozitifliği olsun olmasın artık herkes böbrek nakli olabilir.

Uluslararası Organ Bağışı ve Naklinde Organ Tescili'nin en son raporlarına göre, Türkiye genel canlı donör nakli oranı (milyonda 53.02 [pmp]) ve canlı donör böbrek nakli aktivitesi (36.64 pm) için dünya çapında ilk sırada yer aldı.

Prof. Dr. Murat Tuncer’in başkanlığında İstanbul Organ Nakli Ekibi yılda 400’ün üzerinde böbrek nakli ile dünyanın en büyük böbrek nakli ekibidir. Bu ekip ulusal ve uluslararası çok sayıda başarılı böbrek nakilleri gerçekleştirmiştir.

Bu ekip, Istanbul Medicana Hastanesi'nde benzersiz bir operasyon gerçekleştirdi; yedi vericiden yedi hastaya aynı gün “domino” ilkesine göre çapraz transplantasyon. ABD dışında ilk kez böyle bir nakil yapıldı. Bu uluslararası dominoda hem Türkiye'den hem de diğer ülkelerden hastalar yeni organlarına kavuştu.

Başarılı bir böbrek naklinin başlıca avantajları:

 • Çoğu böbrek nakli hastası daha uzun yaşar (3 kat).
 • Çoğu hasta daha iyi bir yaşam kalitesine sahiptir.
 • Artık diyalize gerek yoktur.
 • Daha yüksek enerji seviyeleri.
 • Çalışmak ve seyahat etmek daha kolaydır.
 • Ne yiyip içebileceğiniz konusunda daha az kısıtlama.
 • İyileştirilmiş cinsel yaşam ve artan doğurganlık.


Diyalize ihtiyaç duyulmadan önce tıbbi olarak uygun (GFR seviyeleri < 20 ml/dk) olan yetişkinlerde diyalize girmeden (preemptif) böbrek nakli yapılır. Son dönem böbrek hastalığı olan kişiler için diyalize girmeden-preemptif böbrek naklinin faydaları şunlardır:

 • Donör böbreğinin reddedilme riski daha düşüktür.
 • Kronik böbrek yetmezliği tedavi yöntemleri arasında en uzun hayatta kalma şansı.
 • İyileştirilmiş yaşam kalitesi.
 • Daha düşük tedavi maliyetleri.
 • Diyalizden ve buna bağlı diyet kısıtlamalarından ve komplikasyonlarından kaçınma.


Prof. Dr. Murat Tuncer ve ekibi, ayrıca Türkiye'nin ilk kan grubu uyumsuz (ABO uyumsuz) böbrek naklini de gerçekleştirdi.

Türkiye yasalarına göre dördüncü dereceye kadar akrabalarınızdan böbrek nakli yaptırabilirsiniz. Bu, sizin veya eşinizin amcalarından, halalarından, dayılarından, teyzelerinden ve ayrıca onların çocuklarından böbrek alabileceğinizi gösterir. Ayrıca etik kuruluna girerek yakın arkadaşlarınızdan da böbrek alabilirsiniz.

Bağışçınız varsa, uluslararası çapraz böbrek nakli sistemine katılmak için daha fazla beklemeyin ve harekete geçin!

Uluslararası çapraz böbrek sistemi, duyarsızlaştırma prosedürleri, preemptif nakil ve ABO kan grubu uyumsuz böbrek nakli seçenekleri sayesinde artık diyalize girmenize gerek yok. Farklı yöntemlerimiz sayesinde 3 kat daha uzun yaşayın ve daha kaliteli bir hayatın tadını çıkarın.