TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Medicana International Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Departmanı, bu branşın temel uğraş alanı olan kas-iskelet sisteminin ağrılı durumları ve fonksiyonel kayıpları ile ilgilenmektedir. Ağrının kaynağı ve fonksiyonel düzey ile ilgili tanı konur. Ünitenin tüm hastalarda temel tedavi aracı yoğun egzersiz programlarıdır.

Herhangi bir sebepten kaynaklanan hareket, işlev ve kuvvet kayıplarının tümünü tıbbi rehabilitasyon yaklaşımı ile tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Bu gruptaki hastalarda felç-hareketsizlik mevcuttur; bu hastalara yatarak veya ayaktan rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yoğun bakım sonrası ara dönem hastaların bakımı ve rehabilitasyonu da FTR ekibi tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlere gelecekte, kalp-damar, akciğer, hipertansiyon  diyabet gibi tanıya yönelik klinik egzersiz programları eklenecektir. 

FTR polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmında ağrı şikayeti mevcuttur. Bu vakalar doğrudan başvuru veya diğer bölümlerden konsültasyon yoluyla FTR uzmanına ulaşmaktadır. Ağrı şikayetlerinin çoğu yaşam tarzından, darbe veya aşırı kullanmaktan kaynaklanan ağrılar ya da spor sakatlanmalarıdır. Hareket sorunu olan  hastalar ise, kafa travması, beyin ya da omurilik felci gibi ciddi  hastalıklar sonucu hareket yeteneklerini kaybetmiş; ya da kalp, akciğer, damar hastalıkları, yaşlılık veya ortopedik ameliyatlar sonrası tekrar eski yeterlilik ve yetkinlik düzeyine geri getirilmesi gereken  hastalardır.

Böylece, FTR uzmanlık dalı çeşitli hastalıkların rehabilitasyonunda etkin rol alır ve diğer uzmanlık  dalları ile birlikte çalışarak bazı hastaları eski hayatlarına geri döndürülmesinde görev alır. FTR uzmanları hasta tedavisini, fizyoterapist, hemşire ve psikolog gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekibi koordine ederek yaparlar.

FTR bölümünde rehabilite edilmesi gereken hastaların eklem hareketleri, kas kuvveti, esneklik, reaksiyon zamanı, denge ve  koordinasyon gibi yeteneklerindeki eksiklikleri tespit edilerek, bir  sorunlar listesi yapılır ve tedavi - rehabilitasyon programı  bu sorunların giderilmesine yönelik düzenlenir. Bu sorunlar listesi FTR  tanısıdır ve hastanın başlangıçtaki tanısından farklı sorunları  içerir. FTR bölümü sadece hastalığı değil, hastayı bir bütün olarak ele alır ve tedavi eder. Hasta ile birlikte ve hastanın yaşam tarzına uygun, sorunların tekrarını engelleyen bir  tedavi planı çizilir.

Hastanemizde eski işlevsellik düzeyine geri döndürülmeleri veya ağrı tanısı konmuş, tedavisi görmesi gereken hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının koordine ettiği yatarak ya da ayaktan tedavi ve egzersiz programlarına katılmaktadırlar. Hastalar fizik tedavi programı boyunca genellikle ortalama 30–60 dakikalık bir fizik tedavi sonrası 30–60 arasında süren egzersiz programına katılarak eklem-kas kuvveti ve diğer yeteneklerini artırarak tedavi veya rehabilite edilmektedirler. Bu hizmetlerimiz yüksek kalitede üretilmiş aletlerin kullanıldığı fizik tedavi salonu ve egzersizlerin yapıldığı egzersiz salonundan oluşan 200m²'lik alanda verilmektedir.

Internatıonal Istanbul - Beylikdüzü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları