TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA KADIKÖY Üroloji

Üroloji; kadın ve erkeklerin idrar yolları ve organları ile erkeklerin üreme organlarını inceleyen ve bu sistemlere ait hastalıkların tanısı, tıbbi ve cerrahi tedavisi ile ilgilenen cerrahi branştır.


Ürolojik hastalıklarda her yaş grubuna özel tedavi yöntemlerinin uygulandığı ve multidisipliner yaklaşımın benimsendiği Özel Medicana Kadıköy Hastanesi Üroloji Kliniği’nde; böbrek ve idrar yolu taş hastalıkları, prostat hastalıkları, ürolojik kanserler (böbrek, mesane, prostat ve testis kanserleri), idrar kaçırma, erkeklerin kısırlık ve sertleşme sorunları gibi hastalıkların tanı ve tedavisine alanında uzman hekimler tarafından çözüm bulunuyor.

  • Prostat Hastalıkları
  • Erkek Sağlığı Polikliniği
  • Erkek Üreme Sağlığı Polikliniği (Infertilite, Kısırlık)
  • Taş Hastalıkları Polikliniği
  • İdrar Kaçirma Polikliniği
  • Ürolojik Kanserler
  • Çocuk Ürolojisi
  • Sünnet


Ürolojik Birkaç Önemli Nokta


1-  Prostat kanserleri erkeklerde en sık görülen kanser olup 45 yaş üzerinde her erkek bu açıdan yılda bir kez PSA testi ve muayene ile rutin kontrolden geçmelidir.


2-İdrardan kan gelmesi aksi ispatlanana kadar ciddi bir bulgu olarak kabul edilerek mutlaka araştırılmalıdır.Bu şekilde erken tanınan mesane ve böbrek kanserlerinin tedavi şansı yüksektir.


3-Böbrek tümörleri geç dönem dışında az bulgu verirler , erken tanısı için özel bir kan testi yoktur.Bu nedenle rutin check-up programlarına en az 2 yılda bir karın ultrasonografisi eklenmelidir.


4-Testis(yumurtalık) kanserleri 20-30 lu yaşlarda en sıktır. Bu yaş guruplarının kendilerini muayene ederek testiste en ufak bir şişlik ve sertlikte üroloğa başvurmaları erken tanı ile % 100 e yakın tam tedavi sağlar.


5-İdrar akım zayıflaması özellikle 40 yaş üzerinde iyi huylu prostat büyümesinin göstergesidir, mesane (idrar torbası) ve böbrekler zarar görmeden tıbbi veya cerrahi tedavi yapılmalıdır.


6- Kadınlarda belli bir yaştan sonra idrar kaçırma kader değildir, yaşa bağlı olağan bir durum demeden tıbbi ve cerrahi çözümleri aranmalıdır.


7- Kronik prostat iltihapları genç ve orta yaşlarda sıklıkla görülmektedir , uygunsuz antibiotik kullanımları tedaviyi zorlaştırmaktadır, mutlaka bir ürolog tarafından tedavi yönlendirilmelidir.


8- Varikosel erkek kısırlığında önemli rol almasına rağmen her varikosel ameliyat gerektirmez , sperm sayı ve hareketliliğinin bozulduğu durumlarda ameliyat yarar sağlayabilir.


9- Cinsellik bir tabu değildir, cinsel sorunlarınızı (sertleşme sorunları, erken boşalma vb.) saklamayınız, üroloğunuzla paylaşınız çözüm bulunacaktır.


10-Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda öncelikle korunma sonra erken tanı ve tedavi önemlidir. Erkekler idrar yolundan gelen akıntı ve penis civarındaki siğil ve benzeri lezyonlarda bir üroloğa muayene olmalıdırlar.


11- Yenidoğan erkek çocuklarda testislerin torbada olup olmadığı kontrol edilmelidir, inmemiş testislerin 18 aydan önce cerrahi olarak indirilmesi ilerki yaşamda sperm fonksiyonları açısından çok önemlidir.


12- Çocuklarda tekrarlayan ateşli idrar yolu enfeksiyonları ileri yıllarda böbrek yetmezliğine yol açabilir önemsenmelidir , özellikle tekrarlayan enfeksiyonlarda reflü ( idrarın mesaneden böbreğe kaçması) araştırılmalıdır.


13- Peygamber sünnetli (hipospadiaslı) çocuklarınızı bir ürolog görmeden sünnet ettirmeyiniz.Sünnet derisi cerrahi tedavide idrar yolunun oluşturulmasında kullanılacaktır.