TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA KADIKÖY Psikoloji

Psikoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Zihinsel rahatsızlıkların analiz edilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi aşamasında titizlikle çalışan psikologlar, öncelikli olarak danışanlarının arzu edilen yaşam standartlarını yakalamalarını hedeflemektedir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile kaygı ve endişeleri ortadan kaldıran, bireylerin güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesine yardımcı olan, benlik saygısının arttırılmasını sağlayan, kısacası hayatı daha yaşanabilir kılma gayesinde olan psikologlar olumsuz duygu ve düşüncelere kapılan bireylerde profesyonelce farkındalık yaratarak onları sağlıklarına kavuşturmaktadırlar. Kişilerde zihinsel sıkıntılarla birlikte baş gösteren algısal ve tepkisel bozukluklar, onların yaşam kalitelerini ve sosyal ilişkilerini bozmakta, önlem alınmaması halinde zaman içerisinde daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Normal kabul edilenin dışındaki duygu ve düşünceleri gidermeye çalışan psikologlar pek çok farklı rahatsızlığın tedavi edilmesinde etkili rol oynamaktadırlar. Çocuk, ergen ya da yetişkin olsun her yaştan bireyi etkisi altına alabilen depresyon, psikologların üzerinde çalıştıkları rahatsızlıkların başında arasında yer almaktadır.

Anksiyete bozukluğu olarak nitelendirilen ve kişilerin kontrol altına almakta güçlük çektiği korku, endişe, sinir ve gerginlik belirtileri olarak gözlenen kaygı bozuklukları psikologların üzerinde çalıştığı alanların bir diğeridir. Toplumsal ortamlarda diğer insanlarla iletişim kurma konusunda kişinin sağlıklı düşünme yetisini elinden alan sosyal fobi, psikoterapi yöntemi ile psikologların ortadan kaldırılabildiği rahatsızlıkların arasında yer almaktadır.

Ruh halindeki ani ve aşırı değişikler olarak tanımlanabilen bipolar bozukluklar, tedavi altına alınmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabilecek  rahatsızlıklardan biridir.

Zihin sağlığının beden sağlığa ile ayrılmaz bir bütün oluşturduğunu bilen psikologlar; madde ve alkol bağımlılıkları, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları gibi alanlarda da kişilere yardımcı olarak zihinsel sağlığın yanı sıra beden sağlığının korunmasında da etkili rol oynamaktadırlar.

Danışanlarına aile terapisi ve evlilik terapisi verme yetkisine sahip olan psikologlar aynı zamanda kadın ya da erkeklerde zaman zaman yaşanabilen cinsel işlev bozukluklarının tedavisi ile ilgilenirler.

Bahsi geçen tüm rahatsızlıkların ve çok daha fazlasının tedavisinde etkili rol oynayan psikologlar, gerekli durumlarda, psikiyatri birimi ile iş birliği halinde tedavi planlamaktadır. Çevresel, genetik ya da bireysel sebepli sıkıntılarda danışanlarının ihtiyaçlarını profesyonelce tespit ederek sonuca ulaşan psikologlar tıbbi etiğe olan bağlılıkları le onların kişisel verilerini yüksek hassasiyet ve titizlikle korumaktadırlar.

 

Kadıköy Psikoloji Doktorları