Erişkin Still Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Erişkin Still Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıldır?Romatizmal hastalıklar, bağışıklık sisteminin vücuda ait dokuları yabancı mikroorganizmalar veya kanser hücreleri gibi vücuda tehdit olarak algılayarak saldırmasıyla sonuçlanan sağlık sorunları arasında yer alır. Romatizmal hastalıklar toplumda oldukça sık görülen ve hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen rahatsızlıkların başında gelir. Bu hastalıklardan biri de Erişkin Still Hastalığıdır.

Erişkin Still Hastalığı Nedir?

Erişkinlerde Still Hastalığı; ergenlik öncesi ve ergenlik dönemindeki çocuklarda görülen ve eklemler başta olmak üzere vücudun çeşitli dokularında iltihaplanmayla giden, juvenil romatoid artrit (JRA) olarak adlandırılan bir hastalığın yetişkinlerde izlenen formudur. Hastalık, bağışıklık sisteminin eklem dokuları, kalp, karaciğer gibi iç organlar ile cilt dokularına saldırması sonucunda gelişen birtakım klinik bulgularla karşımıza çıkar.

Erişkin Still Hastalığı Neden Olur?

Erişkinlerde Still hastalığı, diğer romatizmal hastalıklara nazaran toplumda daha nadir görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık sıklıkla 15-25 yaşları ile 36-46 yaşları arasındaki gruplarda ortaya çıkar. Erkek ve kadınlarda görülme sıklığı hemen hemen aynıdır. Erişkinlerde Still hastalığının oluşum sebebi henüz tam olarak saptanmış değildir.

Bununla beraber, kalıtsal olarak bağışıklık sistemi uygunsuz reaksiyon göstermeye yatkın olan kişilerde, bir enfeksiyon etkeninin bağışıklık yanıtını tetikleyerek Still hastalığına yol açtığı düşünülmektedir.

Erişkin Still Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Erişkin Still hastalığı belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi hastalık şiddetine bağlı olarak semptomların süresi kısa veya uzun olabilir, atak sıklığı farklılık arz edebilir; bazı hastalarda semptomlar kaybolduktan sonra uzun süre tekrarlamayabilir, bazı hastalarda ise aynı gün içinde sık atak gelişebilir. Aşağıdaki belirtiler Still hastalığı seyrinde görülebilir:

  • Halsizlik,
  • Her gün aynı vakitte yükselen ateş,
  • Ciltte (kaşıntısız) yaygın kızarıklık ve döküntü,
  • Boğaz ağrısı ve boğazda şişlik,
  • Eklemlerde şişlik, kızarıklık, ağrı, hareket kısıtlılığı,
  • Lenf bezlerinde büyüme, ağrı ve şişlik,
  • Kas ağrısı, kas güçsüzlüğü,
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı,
  • Kilo kaybı, iştahsızlık.

Şiddetli vakalarda ise karaciğer, dalak, kalp gibi iç organlar da etkilenerek daha ciddi hastalık tabloları izlenebilir. Bununla beraber, kalp ve akciğer zarlarının iltihaplanması sonucu oluşan plevral – perikardiyal efüzyon (akciğer ve kalp zarlarında sıvı birikmesi) rahatsızlığına da rastlanabilir. Eklemlerin şiddetli tutulduğu vakalarda eklem yapısını bozulacak derecede doku hasarı meydana gelebilir. Nadiren, hastalarda bağışıklık sisteminin yüksek seviyede aktive olması sonucu, makrofaj aktivasyon sendromu (MAS) adı verilen ciddi bir klinik tablo gelişebilir. MAS vakalarında hayatı tehdit edebilen, hızla gelişen organ yetmezlikleri görülebilir ve hızlı klinik müdahale gerekebilir.

Erişkin Still Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Erişkin Still hastalığı tanısı, temel olarak diğer hastalık ihtimallerinin ekarte edilmesi ile konur. Bunun nedeni, hastalığın seyrinde görülen semptomların farklı sağlık sorunlarında da sıklıkla görülebilmesidir. Bu nedenle, Still hastalığı şüphesi olan hastaların uzman bir hekim tarafından detaylı değerlendirilmesi ve gerekli hallerde laboratuvar ve radyolojik incelemelere tabi tutulması gerekebilir. Hekim tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, diğer sağlık sorunları ile açıklanamayan klinik tabloda erişkin Still hastalığı tanısı konur.

Erişkin Still Hastalığı Tedavisinde Neler Yapılır?

Still hastalığında temel sorun, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine karşı tepki vermesi ve iltihabi reaksiyon başlatmasıdır. Bu nedenle tedavide esas nokta bağışıklık yanıtının baskılanması ve iltihaplanmanın sonlandırılmasıdır. Özellikle eklem tutulumunun önde olduğu Still hastalığında, hastalığın kontrol altına alınmasında ilk başvurulan tedavi steroid tedavisidir. Kortizon türevi ilaçlar hastaya ağız yoluyla veya damardan verilerek tedaviye başlanır. Ateş şikayetine yönelik parasetamol verilebilir.

Steroid tedavisinin yanı sıra steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlardan (NSAİİ) yararlanılabilir. Daha şiddetli vakalarda ise bağışıklık sistemini baskılayan immünsüpresif tedaviler gündeme gelebilir. İlaç tedavileri yan etki gelişimi riski barındırdığından hekim kontrolünde verilir. Yan etkilerin önlenmesi adına tedaviye farklı ilaçların eklenmesi gündeme gelebilir.

İlaç tedavisinin yanında, hastalığa bağlı kas güçsüzlüğüne yönelik fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Vücut direncinin artırılması ve iskelet sisteminin güçlendirilmesi için kalsiyum, vitaminler (C ve D) gibi maddelerin takviyesinin yapılması tavsiye edilebilir.

Erişkin Still Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıldır? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ergenlik öncesi ve ergenlik dönemindeki çocuklarda görülen ve eklemler başta olmak üzere vücudun çeşitli dokularında iltihaplanmayla giden, juvenil romatoid artrit (JRA) olarak adlandırılan bir hastalığın yetişkinlerde izlenen formudur.

Kalıtsal olarak bağışıklık sistemi uygunsuz reaksiyon göstermeye yatkın olan kişilerde, bir enfeksiyon etkeninin bağışıklık yanıtını tetikleyerek Still hastalığına yol açtığı düşünülmektedir.

Prof. Dr.
Seval Pehlevan
Romatoloji
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 03.08.2022 02:25
Son Güncelleme: 03.08.2022 02:46
Oluşturan: Seval Pehlevan
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri