Robotik Kalça ve Diz Protezi

Robotik Kalça ve Diz ProteziRobotik cerrahi uygulamaları ile gerçekleştirilen ameliyatlar, günümüzde önemli bir gelişim kaydetmiştir. Bu tip ameliyatlar, genel kanının tersine robottan ziyade cerrahın bizzat kendisi tarafından yapılır. Sistem genel olarak 3 boyutlu görüntülemeyi sağlayan sistem, bilgisayar desteği ve robotik cihaza bağlanan aletlerden meydana gelir.

Ulaşılmakta zorluk çekilen ya da hassasiyet gerektiren işlemlerde robotik cerrahi uygulamaları başarılı bir şekilde sonuç vermektedir. Bu teknoloji; genel cerrahi, kulak burun boğaz, üroloji, kadın hastalıkları gibi alanlarda yaygın şekilde kullanılır. Robotik cerrahi son dönemde kalça ve diz protezi uygulamalarında da karşılık bulmaya başlamıştır.

Protez, bir vücut uzvunun temel işlevini tamamen ya da büyük ölçüde kaybettiği durumlarda başvurulan yapay uzvu ifade eder. Protez kalça ve diz protezi uygulamalarında artık duyusal geri bildirimler oluşturan robotik aletler ön plana çıkmaktadır.

Robotik Kalça Protezi Nedir?

Robotik protezler, çoğunlukla kişinin hareketlerini hassas şekilde izleyen sensörler ve epey başarılı yazılımlara sahiptir. Aynı zamanda mikrodenetleyicilerin de varlığıyla beraber kişinin gündelik aktiviteleri rahat şekilde yerine getirebilmesi sağlanır. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, robotik kalça protezindeki başarı oranını hızla yukarı çekmiştir. Kalça protezleri, kalça eklemlerinin bir sebeple zarar görmesi ya da aşınması durumunda başvurulan bir çözümdür.

Geleneksel protezlere kıyasla daha hassas bir yapıya sahip olan bu protezler, hastanın daha rahat yürümesini, koşmasını, eğilmesini ya da merdiven çıkmasını sağlar. Sensörleri ile beraber özel kontrol mekanizması sayesinde kişinin tüm hareketleri anlık olarak takip edilebilir. Klasik kalça protezi uygulamalarında cerrah, geleneksel kesme aparatlarından faydalanır. Burada amaç eklemi ve kemik yüzeylerini hazırlamaktır. Robotik destekli kalça protezinde ise replasmanlar, cerrahi işlemden önce 3 boyutlu planlamayı gerçekleştirir.

Kalça, travma, kireçlenme ya da yüksek düzeyde aşınma problemleri ile karşılaştığında eklem ağrıları ya da kısıtlı hareket gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kalçada oluşan hasarlar dışında ilerleyen yaşlardaki kalça kırkları, genetik sorunlar ya da ilaç tedavisinden sonuç alınamayan durumlarda robotik destekli kalça protezlerinden yararlanılır. Robotik kalça protezi normal koşullarda geleneksel kalça protezleri ile aynıdır. Fakat bileşenlerin doğru pozisyona gelmesi adına bir robottan yararlanılır.

Dünya genelindeki ilk robotik kalça protezi 2010 senesinde yapılmıştır. Cerrah, bu işlem esnasında hasarlı olan dokuyu çıkarıp onun yerine yapay olan eklemi entegre eder. Buradaki en temel farklılık, robotik kalça protezinin çok daha yüksek hassasiyete sahip olan robotik bir kol ile uygulanmasıdır. İşlemi üstlenecek olan cerrah, robotik eklem protezi konusunda ideal bir aday olup olmadığınızı denetleyecektir. Genellikle cerrahi olmayan opsiyonların sonuç vermediği durumlarda geleneksel ya da robotik destekli protez uygulamasına başvurulur.

Robotik Diz Protezi Nedir?

Diz, femur olarak da ifade edilen alt uyluk kemiği, tibia olarak da bilinen üst kaval kemiği ve diz kapağından meydana gelen eklemdir. Bu menteşeli eklemlerin uç kısımları, eklem kıkırdağı ile kaplanmış durumdadır. Bu yumuşak doku sayesinde diz eklemleri kolayca hareket edebilir. Diz anatomisi normal şartlarda kemiklerden, tendonlardan, bağlardan ve kıkırdaklardan meydana gelir. Sinovyal membran isimli doku, diz eklemini sarar.

Sorunsuz bir dizde söz konusu yapı, az düzeyde de olsa bir sıvı üretmektedir. Bu sıvı, hareket esnasında sürtünmeyi büyük ölçüde engeller. Diz eklemlerinde zamanla çeşitli aşınma ya da travma problemlerinin bir sonucu olarak protez kullanımına gidilebilir. Robotik diz protezleri, bu bölgedeki eklemlerin daha esnek biçimde hareket etmesini destekler. Geleneksel diz protezlerine kıyasla robotik diz protezleri, kontrol ya da stabilize açısından pek çok avantaja sahiptir. Bilhassa aktif bir yaşam tarzı olan kişiler için robotik diz protezleri daha verimli sonuçlar yaratabilir.

Robotik Destekli Kalça ve Diz Protezinin Özellikleri

Robotik destekli kalça ve diz protez ameliyatlarının klasik ameliyat süreçlerine göre farkları bulunur. Bu farklardan öne çıkanları şu şekilde aktarmak mümkündür:

  • Robotik destekli kalça ve diz protezlerinde gelişmiş bir cerrahi planlamadan söz etmek mümkündür. Hem ameliyata hazırlanılan dönemde hem de ameliyat esnasında 3 boyutlu görüntüler alınabilir. Uyumun tam anlamıyla sağlanması, protezin tipini ya da yerleşme biçiminin çok daha sağlıklı şekilde planlanması mümkün olur.
  • Bir diğer farkı ise yüksek hassasiyet konusudur. Tüm robotik teknolojilerde olduğu gibi kalça ve diz protezinde de cerrah daha esnek şekilde hareket edebilir. Bu, hekimin uzmanlığını da geliştirebilmesini destekler.
  • Optimum eklem hizalaması ve konumlandırması mümkündür. Söz konusu durum, eklem değişiminden sonra rahatsız edici bir hissin oluşmasını engeller. Robotik destekli protezlerde sürtünme ya da aşınma olasılıkları son derece düşük olur.
  • Genel olarak ameliyattan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek hataların azaltılması hedeflenir.
  • En zorlu anatomik senaryolarda bile hassas bir şekilde eklem değişimlerinin yapılabilmesine olanak tanıyabilmektedir.


Robotik Kalça ve Diz Protezi Ameliyatı

Robotik kalça/diz protezi ameliyatından önce hastaya özgü bir planlama gerçekleştirilir. Hastanın tıp geçmişi, vücut yapısına dair detaylar ve problemli eklem, planlamayı etkiler. Bu süreçte BT ve MRG gibi taramalara ihtiyaç duyulur. Böylece eklem yapısı detaylı bir şekilde analiz edilebilmektedir. Hassas yapıdaki eklem yerleştirmelerinde çok daha konforlu ve verimli sonuçlar alabilmek adına kalça ve diz protezi ameliyatına başvurulur. Bu operasyon temel olarak eklem sorunları yaşayan kişilerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlar.

Robotik cerrahi sistemlerinden yararlanılarak gerçekleştirilen bu hassas ameliyattan sonra kişi, sorunsuz şekilde eklem hareketliliği kazanabilir. Duruma bağlı olarak belli bir süre kişinin hastanede yatması gerekebilir. Kalma süresi tamamen ameliyatın durumuna ve eklemin yapısına bağlıdır. Cerrah; hastane sonrasında evde bakım ve iyileşme sürecine dair bir planlama gerçekleştirecektir. Ameliyat sonrasındaki ağrı yönetimi de reçete edilen ağrı kesicilerle yapılabilir.

Robotik Kalça ve Diz Protezi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kalça protezleri, kalça eklemlerinin bir sebeple zarar görmesi ya da aşınması durumunda başvurulan bir çözümdür.

Diz eklemlerinde zamanla çeşitli aşınma ya da travma problemlerinin bir sonucu olarak protez kullanımına gidilebilir.

Doç. Dr.
Okan Özkunt
Ortopedi ve Travmatoloji
MEDICANA ATAKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 05.02.2024 04:17
Son Güncelleme: 05.02.2024 09:10
Oluşturan: Okan Özkunt
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri