TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA SİVAS Kadın Hastalıkları ve Doğum

Medicana Sivas Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Bölümünde; Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet verilmektedir.

Genel Jinekoloji Hizmetleri

Ergenlikten başlayarak, menopoz dönemine kadar her yaştan kadının, tüm sağlık sorunlarının tanı ve tedavisinin yapılarak, rutin kontroller ile önleyici hekimlik uygulamalarının da başarıyla gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleri verilmektedir.

Hastalıklara neden olan enfeksiyonlar başta olmak üzere, kasık ağrısı, adet düzensizliği, jinekolojik kanserlerin erken teşhisi için ultrasonografi incelemeleri, PAP-smear testi, HPV testi, kolposkopi ve rutin jinekoloji muayeneleri gerçekleştirilmektedir.

Gebelik ve Yüksek Riskli Hamilelik Takibi

Yüksek riskli gebelikler sınıfına giren, gebelik sırasında komplikasyon yaratabilecek hastalıkların varlığında, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımızın yanı sıra diğer branşların da desteği ile takipler sürdürülmektedir. Bu gebeliklerin doğumlarında da, sağlık problemi yaşaması olası bebekler için, her an müdahaleye hazır, bilinçli kadrolarıyla Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hekim ve hemşireleri doğumlara eşlik etmektedirler.

Menopoz ve Osteoporoz Takipleri

Menopoz, kadın hayatının 3/1 kısmı gibi önemli bir bölümünü kapsayan, üzerinde hassasiyetle durulması gereken son derece önemli bir süreçtir. Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinde hastaların menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için gerekli tedaviler gerçekleştirilmektedir. Menopoza bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesi, hastalar üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi konusunda da hastanemizde multidisipliner çalışmalar yapılmaktadır.

Jinekolojik Onkoloji Takipleri

Jinekolojik kanserler, üreme sistemine ait yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar detaylı şekilde incelenmekte ve hem cerrahi hem de medikal tedaviler planlanmaktadır.

Ağrısız Doğum

Epidural analjezi ile ağrısız normal doğum yapılmaktadır.

İdrar Kaçırma Operasyonları

TOT, TVT, Sistorektosel

Estetik Operasyonlar

Vajen daraltma, estetik cerrahiler

Laparoskopik Operasyonlar

Over kisti (yumurtalık kistleri), myom, tüp tıkanıklıklarının açılması, tüp bağlama operasyonları kapalı teknikle gerçekleştirilmektedir.

Histereskopi Operasyonları

Polipler, uterin septumlar, layıp spirallerin çıkartılması gibi nedenlerle histereskopik operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

İnfertilite Takip ve Tedavisi

Çocuk arzusu olan çiftlerin değerlendirilmesi, sperm analizleri, yumurtlama takibi, rahim filmi (HSG) uygulaması gibi tetkikler yapılmaktadır. Aşılama tedavisi, yumurtlama tedavileri ve IVF tedavileri uygulanmaktadır.