Medicana Sağlık Grubu, tüm branşlarda SGK anlaşmalıdır.

Kanın temizlenmesi yöntemi olarak adlandırılan Aferez yöntemi, uzun yıllardan bu yana pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kişinin kanındaki zararlı olduğu düşünülen değişik maddelerin, hücrelerin ve toksinlerin özel filtrelerden geçirilerek kandan uzaklaştırma yöntemi olarak tanımlanan Aferez, bir çeşit diyaliz yöntemidir.


Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı'nda Kullanımı Nasıldır?

Aferez yöntemi hem Ülseratif kolit hem de Crohn hastalığında, mevcut bilinen tedavi amacı ile kullanılan ilaçlara ek olarak kullanılan yardımcı bir yöntemdir. Tek başına aferez etkin olmakla beraber ilaçlarla birlikte kullanımı ile daha etkin olarak remisyona girmeyi kolaylaştırmaktadır. Operasyona gidiş riskini durdurmakta, cerrahi gereksinimi ortadan kaldırmakta veya operasyondan uzaklaşılmasına, operasyona girilecekse komplikasyonlardan kaçınılmasına katkıda bulunmaktadır. Etkin olarak kullanıldığında, hastalığı remisyon adı verilen sakinleştirici döneme sokar.


Ülseratif Kolit veya Crohn Hastalığı'nda Aferez Yöntemi Ne Oranda Başarılıdır?

Aferez tedavisi, hem ülseratif kolit hem de Crohn hastalığının seyrinde ortaya çıkan hassaslaşmış kan hücrelerinin uzaklaştırılması prensibine dayanır. Dolayısıyla bağırsağa karşı gelişen abartılı bağışıklık yanıtı mekanizması ile ilgili saldırıların önüne geçilerek hastalıkların yatışması (remisyona girmeleri) sağlanır. Başarı oranı %60-80 arasındadır. Remisyona giren olguların diğer tedavilere duyarlılıkları artmaktadır. Şiddetli pankolitli (tüm kalın bağırsağı tutan) ülseratif kolit olgularında yoğun aferez tedavisi ile daha belirgin yararlar elde edilmektedir. Son dönemde ise Crohn hastalarında aferez yapılan olgularda ciddi orana başarı elde edildiği ile ilgili veriler gelmektedir.

Aferez hastaneye yatırılarak yapılması gereken bir tedavi şekli değildir. Sorun yaşanmadığı takdirde ayaktan gelerek hastanede uygulanan bir yöntemdir. Yatarak tedavi de yapılabilir.


Aferez Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferez uygulaması temizliğe çok dikkat edilerek yapılmalıdır. Hem ülsertif kolit hem de Crohn olgularının enfeksiyon kapmaması sağlanmalıdır. Aferez uygulaması sırasında kol veya kasık damarlarından kan alınarak cihazdan geçirilip hastaya tekrar geri verilirken hafif tansiyon düşüklükleri yaşanabilir. Aferezde her hastaya her seansta ayrı setler kullanılmaktadır. Tansiyon düşüklüğü dışında ciddi bir sorun ile karşılaşılmaz. Değişik zamanlarda uygulanan 1000 seansı aşkın uygulamada ciddi bir reaksiyon ile karşılaşılmaması, ekiplerimizin titiz ve hijyene uygun çalışması sonucudur.


Aferez Yöntemi Hangi Durumlarda Kullanılabiliyor?

Aferez tıpta çok değişik alanlarda kullanılıyor. Mesela uyuşturucu zehirlenmesine giren bir kişiye verilecek tedavi olmadığı için kandan süratle uyuşturucu maddenin uzaklaştırılması gerekir. Bunu en iyi aferez yöntemiyle yaparız. Nörolojik bazı hastalıklar için de aferez yöntemi etkin olarak kullanılmaktadır. Septik şok yani mikrobun vücuda aşırı yayılması ve ölümcül hale gelmesi sürecinde özel sendromlar ortaya çıkar. Özelikle sitokin fırtınası ile ilgili olan tablolarda, aferez yöntemiyle kandaki sitokinlerin uzaklaştırılması mümkündür. Ayrıca karaciğer yetmezliği bulunan bir hastanın karaciğer nakline hazırlanması için de yine Aferez yöntemi kullanılmaktadır.


Aferez Yöntemi Kaç Seans Gerçekleştiriliyor?

Ülseratif kolit, hastalığının tedavisinde, yaklaşık 5 hafta ve 10 seans uygulandığında hasta süratle düzelebilmektedir. Crohn hastalığında komplikasyonlar daha ciddi olduğu için bu hastalıktaki iyileşme hızı daha ılımlıdır. Ülseratif kolit olgularında daha ciddi ve süratli iyileşme sağlanabilmektedir.


Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?

Crohn ve ülsetarif kolit hastalığının toplumda görülme sıklığı yaklaşık 100 binde 8 civarındadır. Sanki bu rakam küçükmüş gibi gelse de, toplumun tüm kesimlerine bakıldığında, ülseratif kolit 100 binde 140’lı rakamlara, Crohn hastalığı ise 100 binde 50’li rakamlara ulaşabilmektedir. Çok değilmiş gibi anlaşılsa da, örneğin İzmir’in nüfusunun 4 milyon olduğunu düşünecek olursak 6 bin civarında ülseratif kolit, onun yarısı kadar da Crohn hastası vardır. Üstelik bu hastalıkların tedavi maliyetleri de oldukça yüksektir. Toplum sağlığı açısından son derece sıkıntılıdır. 6 bin kişinin ailesinin evine bomba atılmış gibi olur. Her aileyi ciddi sorunlara uğraştırır.