TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA ÇAMLICA Çocuk Kardiyolojisi

Ülkemizde her 1000 doğumun 8'inde bebekler kalplerinde çeşitli sorunlar ile dünyaya gelmektedir. Gelişen yöntemlerle bu sorunları bebek henüz anne karnındayken tespit etmek ve doğumdan hemen sonra planlanacak girişim ve ameliyatlarla gidermek mümkün.

Çocuk Kardiyolojisi; yenidoğan döneminde veya çocukluk çağında görülen kalp ve damar hastalıkları ile ilgilenen bölümdür. Bu hastalıklar doğumsal veya sonradan kazanılmış olabilmektedir. Çocukluk çağı kalp hastalıklarının çoğu doğumsaldır. Bu yapısal anormallikler, genetik olabileceği gibi hamilelik sırasında kullanılan ilaçlar, geçirilen viral enfeksiyonlar gibi sebeplerden olabilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında, organların oluşum döneminde bebeğin maruz kaldığı bu dış etmenlerin etkisi ile kalp ve damar sistemlerinde oluşabilecek gelişim arızaları, doğumdan sonra sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalpte görülen bu sorunlar, yerleştiği yere ve büyüklüğüne göre önemi gittikçe artan oranlarda belirti verir.

Bu sorunların teşhisi, bebek daha doğmadan yapılabilmesine rağmen, tedavileri doğumdan sonra yapılabilmektedir. Doğumdan sonra bebeklerde görülebilen; morarma, nefes alma zorluğu, beslenme güçlüğü, kilo alamama gibi belirtiler olması halinde bir çocuk kardiyolojisi uzmanının muayene etmesi gerekmektedir. Doktorun muayenesi, ekokardiyografi ve diğer görüntüleme teknikleri ile teşhis konulur.

Konjenital (doğuştan gelen) kalp hastalıklarının tedavisi girişimsel ve cerrahidir. Son yıllarda gelişen teknik olanaklar, doktorların tecrübe kazanmaları ve işlem / ameliyat sonrası bakım olanaklarının artması sebebiyle başarı oranları oldukça yükselmiştir. Hastanın, işlem veya ameliyattan sonra yaşam kalitesi yükselir, normal bir birey gibi uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürebilir.