+A A-

Kanser hastaları yoga ile rahatlıyor

Medicana Ankara tarafından düzenlenmeye başlanan yoga seanslarının ilkinde, kanser hastaları hem yoganın öğretici ve rahatlatıcı etkisiyle bedenini tanıdı ve zihinlerini boşalttı, hem de birbirleriyle kanser deneyimleri üzerine sohbet etme imkanı buldu.


Medicana International Ankara Hastanesi, kanser hastalarının zorlu tedavi sürecini biraz olsun hafifletmek, hastaların zihinlerini boşaltmasına ve ruhsal olarak kendilerini iyi hissetmelerine destek olmak için yoga seansları düzenlemeye başladı.

Etkinliğin ilki, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde Medicana Ankara Fizik Tedavi Teknikeri Şehri Çırpan'ın moderasyonunda yapıldı. Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Tek'in de hastalarına eşlik ettiği etkinlikte; katılımcılar, hem yoganın öğretici ve rahatlatıcı etkisiyle bedenini tanıdı ve zihinlerini boşalttı, hem de birbirleriyle kanser deneyimleri üzerine sohbet etme imkanı buldu.

"Yoga, yaşam süresi ve kalitesini artırıyor"

"Kanser, tanı konulduktan sonra hastayı ruhen ve bedenen etkileyen bir hastalıktır. Kanser hastalığı hastada depresyon, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi genel belirtiler dışında organ tutulumlarına bağlı kansızlık , nefes darlığı, kemik ağrıları gibi çeşitli şikayetlere neden olabilir. Kanser tedavisi sırasında verilen kemoterapi ilaçlarının bulantı, kusma, iştahsızlık gibi yan etkileri olmaktadır. Bu nedenle tedaviye destek amaçlı uygulanan alternatif tıp uygulamalarından şimdiye kadar bilimsel verilerin desteklediği, faydası gösterilen yöntemlerden biri 'yoga'dır. Yoga ile hastalar vücudunu daha iyi tanımaya başlar. Düzenli yapılan yoga seansları hastayı stresten uzak tutar, vücudundaki hormonal salınımları dengeler. Buna bağlı olarak iştahta düzelme olur, anksiyete ve depresyon bulguları azalır. Solunum egzersizleri sayesinde organlara giden kan akımı düzenlenir; düzenlenmiş oksijen iştahı arttırır ve kas egzersizleri sayesinde vücut ağrıları azalır. Özetle; yoga bilimsel olarak kanser hastalarının yaşam kalitesini ve hayat sürelerini uzatır."

Bir sonraki seans, 9 Ocak'ta...


Etkinliğin ilkine katılan hastalar, sonraki seansa katılım için de sözleşti biler... Ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlik, her ay iki kez yapılacak. Sıradaki seanslar, Ocak ayının ikinci ve üçüncü cumartesi günleri saat 12.30-13.30 arası gerçekleştirilecek.