+A A-

Medicana Müzik Topluluğu Dünya Kanser Gününde Farkındalık için Sahne Aldı

Medicana International İstanbul Hastanesi ve Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen “Medicana Müzik Topluluğu Sağlık İçin Sahnede” etkinliği, onkoloji hastaları ve yakınlarını bir araya getirdi. Kanser hastası ve yakınlarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla sahne alan koroya Medicana International İstanbul Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray “Kanser her gün korona virüsünden daha fazla insanı öldürüyor” sunumu eşlik etti. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, başkan vekili Müslüm Akülger, Serdal Mumcu, başkan yardımcısı Meltem Başa, meclis üyeleri, Medicana Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Dr. Çetin Köksal, dünyanın en hızlı keman virtüözü olarak Guinness Rekorlar Kitabına ismini yazdıran Muhammed Yıldırır, genel müdür yardımcısı Taha Koray Ceylan, Medicana International İstanbul Hastanesi doktorları, yöneticileri ve Beylikdüzü halkı katıldı. 800’e yakın kişinin katıldığı etkinlik katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.


Koro Şefi Bir Kanser Survivoru


Medicana International İstanbul Hastanesi bünyesinde kurulan Medicana Müzik Topluluğu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarından oluşan Medicana Müzik Topluluğu'nun koro şefliğini ise 3 yıl önce tanıştığı meme kanserini müziğin gücüyle yenen Nilay Döldöş üstlendi.

Meme kanseri tanısı konulan ve gördüğü tedaviyle kanseri atlatan Türk Sanat Müziği sanatçısı koro şefi Nilay Döldöş yönetiminde sahne alan koro izleyicilerden büyük alkış aldı. Kanser hastası yakınlarının yaşadıklarını anlattığı programda Medicana Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Dr. Çetin Köksal’ın konuşması ve Prof. Dr. Mutlu Demiray’ın sunumu büyük ilgi gördü. Program moderasyonu çene cerrahisi uzmanı Dr. Özer Öztekin tarafından gerçekleştirildi.


Müziğin Birleştirici Gücüne İnandım

Hasta olduğunu ilk duyduğu an inanamadığını ifade eden Döldöş, "Kanser olduğumu bir konser günümde öğrenmiştim. Belki de o konserin verdiği güçle hastalığa yenilemeyeceğimi düşündüm. Bu düşünce bilinçaltıma yerleşti. Benim diğer insanlara da faydalı olmam gerekiyordu. Hastalığım süresince hep müzikle beslendim, müzikten güç aldım. Taburemle farkındalık konserleri vermeye başladım. Koromuz tamamen doktor ve hekimlerden oluşuyor. Bugün şarkılarımızı kanser hastaları için okuyacağız. Bunu hep hayal etmiştim. Hastalara spotum şu olsun. Asla kendilerini kapatmasınlar. Bir hobiye bağlansınlar, çok gülsünler, her günlerini son gün gibi dolu dolu yaşasınlar. Şarkı söylemek son derece rahatlatıcı oluyor. Koroların birleştirici gücü ise önemli.O nedenle artık son derece mutluyum" ifadelerini kullandı.


"Bebeğimi Emzirirken Fark Ettim"

17 aylık bebeğini emzirdiği esnada göğsünde bir kitle hissettiğini anlatan Serpil Metin ise, farkındalık korosu ve ailesinin desteğiyle hayata tutunduğunu söyledi. Metin yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Meme kanseri teşhisi konulmuştu. İlk defa bebeğimi emzirirken göğsümde bir şişlik fark ettim. Bebeğim o zaman henüz 17 aylıktı. Daha sonra şişlik beni rahatsız edince ağrı da artında doktora gitmeye karar verdim. Ardından kemoterapiye başladık. Daha sonra sol göğsümü kaybettim. Ardından ışın tedavisine başladım ve tedavim geçen ay bitti. Ben kanser olan mememdi ve o gitti diye düşündüm. Beden olarak yaralar aldık mücadele kolay olmadı zordu. Ama müzikle bu mücadeleyi kazandım."

Hastalıkla karşı karşıya kalan kişilerin gülümsemeyi asla bırakmamaları gerektiğinin altını çizen genç kadın, " 'Neden ben hasta oldum' demesinler, 'ben ne yapmalıyım' diye sorsunlar, gülümsemeyi asla bırakmasınlar. Zor bir süreç kolay olmadı. Beslenmelerine dikkat etsinler ve en önemlisi de kendilerini çok sevsinler. Kendilerine çok değer versinler her şeyden önemlisi o" dedi.


Her Yıl 200 Bin Yeni Vaka

Her yıl 200 bin yeni kanser hastasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray, "Erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri birinci sırada yer alıyor. Kadınlar iş hayatına daha çok dahil oldukça sigara içme oranlarını da artırdılar. Bu da en çok çekindiğimiz noktalardan birisi. Kadınların sigara içme oranlarındaki artış bizi üzüyor. Kadınlardaki akciğer kanseri oranlarının artma nedenlerinden bir tanesi sigara ile olan ilişkilerinin artmasıdır. Erkeklerin sigara içme oranı azalma yönündeyken kadınlarda bir artış var" değerlendirmesinde bulundu.


Kişiye Özel Tedavi Başarıyı Artırıyor

Eskiden organa göre tedaviler yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Demiray, artık bunun önemli olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Demiray, "Artık bunun hangi organdan kaynaklandığının bir önemi yok, kanser kanserdir. Önemli olan kanser nasıl davranıyor, nasıl biyolojik özellikler kazanmış bu önemli. Her kanserin aynı olmadığını biliyoruz. Biyolojik özelliklerini ayırt etmemiz lazım. Evinize giren hırsızın nereli olduğunun peşinde koşmayın. Tümörün moleküler özelliklerini öğreniyoruz. Tümörün özelliklerine göre bir tedavi programı hazırlıyoruz. Daha kişiselleştirerek konfeksiyon değil terzi usulü bir tedavi uyguluyoruz. Kanser kanserdir, nereden geldiğinin önemi yoktur mantığıyla bu grubun hepsine aynı tedaviler uygulanıyor. Bu yeni bir kavram" diye konuştu.

Oluşturma: 11.02.2020 09:49
Son Güncelleme: 11.02.2020 09:50
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu