+A A-

Ülkemizde Diyabetli Hasta Sayısı 10 Milyonu Aştı

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenleyen Medicana International İstanbul Hastanesi, diyabet hastalığının önemine dikkat çekti. Medicana International İstanbul Hastanesinde açılan mavi halka diyabet standında hasta ve hasta yakınlarına şeker ölçümü yapıldı. Beylikdüzü Basketbol İhtisas Spor Kulübü’nün destek verdiği etkinlikte oyuncuların şeker ölçümü yapıldı. Ayrıca diyabeti temsilen mavi balonlar gökyüzüne uçuruldu.


Dünyada 382 milyon kişi, ülkemizde ise 10 milyonu aşkın kişi diyabet hastası. Müdahale edilmezse 2035 yılında ülkemizdeki sayının 12 milyona ulaşacağı tahmin edilmekte. Diyabetin artmasında beslenme alışkanlıklarımızın ve yaşam tarzımızın önemli rolü olduğunu vurguluyor uzmanlar. Medicana International İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Alarslan, diyabetin vücudumuzda pankreas adı verilen salgı bezinin  insülin hormonu üretememesi  sonucu gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Diyabet Önemli Derecede Artıyor

Ülkemizde diyabet sıklığının geçen yıllara göre önemli derecede arttığı  izlenmekte olup son çalışmalarda  %13.7’ ye vardığı izlenmiştir. Bugün ülkemizdeki diyabetli hasta sayısının 10 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. 

Tip 2 Diyabet Tedavi Edilmezse Kalıcı Hasarlara Yol Açabilir

Dr. Alarslan, Tip 2 Diyabet tedavisine ilişkin şu açıklamalarda bulundu. “Tip 2 diyabet çok önemli bir hastalık olup tedavi edilmediği takdirde ciddi ve hayatı tehdit eden sinir hasarı, böbrek hastalığı, kalp damar hastalıkları ve felç gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun yaptığı bir çalışmaya göre dünyada her 8 saniyede bir kişi diyabete bağlı nedenler nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu sebeple diyabet için risk faktörü olan kişiler düzenli kan şekeri ölçümü yaptırarak diyabete karşı önlem almalıdır.” dedi.

Diyabet için risk faktörleri

40 yaş üzeri olup  ailesinde diyabet hikayesi olanlar, insülin direnci, hipertansiyon, kalp hastalığı ve kolesterol yüksekliği, fazla kilolu veya obezite, polikistik over sendromu, gebelik  diyabeti hikayesi, 4 kilonun üzerinde bebek doğurma öyküsü, uzun süreli kortizon kullanımı ve hareketsiz yaşamdır.

Bu Belirtiler Diyabete İşaret

Dr. Alarslan diyabetin belirtilerini şöyle sıralıyor: “sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme,kilo kaybı,açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma  şeklinde izlenir. Bu belirtileri olan kişilerin ihmal etmeden doktora  başvurmaları  ve  diyabetin erken tanısı diyabete bağlı  komplikasyon gelişimini ve ölümleri engeller.”

Oluşturma: 19.11.2019 09:44
Son Güncelleme: 19.11.2019 09:47
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu