KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kadınların yüzde 80’i kaçırıyor

Siz de alışveriş merkezine girince önce tuvaletlerin yerini saptamaya çalışıyorsanız dikkat


Kadınların yüzde 80’i kaçırıyor

Özellikle öksürünce, hapşurunca, spor yaparken , merdiven çıkarken kadınların yaşadığı zorluk egzersizle çözülebilir


Yaş ve doğumla birlikte zayıflayan pelvik taban kasları, kadınların yüzde 80’inde idrar kaçırmaya, rahim, mesane ve bağırsak sarkmasına neden oluyor. Kadınların, özellikle ileri yaşlarda idrar kaçırmayı normal karşılayarak, tıbbi yardım almaya bile gerek duymadığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gayem İnayet Çelik, “Hastalarım dışarı çıkarken ya da dışarıda su içmemeye özen gösterdiklerini söylüyor. Hatta öyle ki alışveriş merkezlerine gittiklerinde navigasyon gibi davranıp öncelikle tuvaletlerin yerleri tespit ediyor. Ne yazık ki bu durum insanlarda davranış değişikliklerine sebep olarak, konforunu bozuyor” dedi. Opr. Dr. Çelik, haftada 2 kere 1’er saat yapılacak pelvik taban egzersizleriyle bu sorunun çözülebildiğini ifade etti.

İnsan vücudunun en altında kalan kas grubu olarak tanımlanan pelvik taban kasları, tüm iç organları destekleyerek sarkmalarına engel oluyor. Ayrıca kadınlarda idrar çıkışını, doğumda gevşeyerek bebeğin doğmasına zemin hazırlaması, cinsel birlikteliği kontrol etmesi açısından da oldukça önemli.

Bir Kez Bile Kaçırma Problemdir

Medicana International İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gayem İnayet Çelik, özellikle kadınlarda menapoz sonrası östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte, gebelik sayısının ve geçirilen cerrahilerin pelvik taban kaslarında zayıflamaya neden olduğunu ifade ederek, “En sık karşılaşılan sorun idrar kaçırma. Kadınlar bunu o kadar normal kabul ediyor ki, muayeneye geldiklerinde bahsetmiyorlar bile. Yaşlılığın belirtisi olarak görüyorlar. Halbuki öyle değil. Normalde bir kez bile idrar kaçırma durumu problemdir. Kadınların çoğu pedsiz sokağa çıkamıyor. Sosyal aktivitelerini ve su alımını kısıtlayan kadınlar var. Bir alışveriş merkezine girdiklerinde öncelikle navigasyon gibi tuvaletlerin yerini tespit ediyorlar” dedi.

Genç Yaşlarda Da Görülüyor

Genellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda görülen bu durumun daha genç yaşlardaki kadınlarda da görülebildiğini belirten Opr. Dr. Çelik, “Kadınlar hemen hemen aynı şikayetlerle geliyor. ‘Öksürünce, hapşurunca, spor yaparken,  merdiven çıkarken idrarımı kaçırıyorum. Çok ani sıkışma hissi geliyor’ diyorlar. Bu durum kadınların yüzde 80’ini etkiliyor. Kadınların tam olarak başının belası olduğunu söylemek mümkün” diye konuştu.

Fizyoterapi İle Kasları Güçlendirmek Mümkün

Bu probleme en iyi çözümünün pelvik taban kaslarını güçlendirmek olduğunu, medikal tedavinin işe yaramasının tek yolunun ise kasların güçlenerek tedaviyi desteklemesiyle mümkün olabileceğini kaydeden Opr. Dr. Çelik, “Kişinin durumu ameliyatlık seviyeye gelmemişse, rehabilitasyonun en iyi tedavi yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Bu tedavide, hastanın nefes alış verişi düzeltiliyor. İçerisinde yoga ve pilatesin olduğu egzersizlerle birlikte pelvik taban kasları güçlendiriliyor. Haftada 2 kere 1’er saatlik egzersizlerle mucizevi sonuçlar almak mümkün” şeklinde konuştu.

Oluşturma: 19.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 09:55
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu