KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ayak Başparmağındaki Çıkıntı: Halluks Valgus Hayatınızı Zorlaştırmasın!

Halluks valgusun özellikle kadınlarda çok sık görülebilen bir sorun olduğunu belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Nail Akdağcık, bu hastalığın bireyin hayatını zorlaştırdığını ve acı verdiğini fakat tedavisinin zor olmadığını, basit cerrahilerle tekrar eski konforun sağlanabileceğini dile getirdi.


Ayak Başparmağındaki Çıkıntı: Halluks Valgus Hayatınızı Zorlaştırmasın!


Halluks valgusun özellikle kadınlarda çok sık görülebilen bir sorun olduğunu belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Nail Akdağcık, bu hastalığın bireyin hayatını zorlaştırdığını ve acı verdiğini fakat tedavisinin zor olmadığını, basit cerrahilerle tekrar eski konforun sağlanabileceğini dile getirdi.


Halluks Valgus Nedir?

Ayakta birçok sağlık sorununun meydana geldiğini belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Akdağcık, bunlardan en fazla görülenin ‘’Halluks valgus’’ olduğunu belirtti. “Halluks valgus genetik olarak ayaktaki başparmak ve ikinci parmak arasındaki açının fazlalığına bağlı oluşmaktadır. Başparmağın diğer parmaklara doğru yaklaşarak keskin bir açı oluşturması ve dışardan bakınca bu açının çıkıntı olarak görülmesi olarak tanımlanır.” Op. Dr. Akdağcık, halluks valgusun sadece görüntüde bozukluk oluşturmakla kalmadığının altını çizdi. Bunların yanında hastanın yürürken ayaklarında ağrı yaşamasına, ayakkabı giyerken rahat edememelerine sebep olabileceğini, hatta şişlik oluşabileceğini ve bu şişlik sonucu kapalı ayakkabı dahi giyemediklerini belirtti. Terlik gibi açık ayakkabılarla daha rahat etseler de oluşan görüntü sebebiyle konforun ciddi oranda bozulduğunu söyledi.


Halluks Valgus Neden Ortaya Çıkar?

Bu hastalığın oluşmasında çok büyük oranda genetik faktörlerin etkisi bulunmaktadır1”. Op. Dr. Akdağcık, halluks valgus tanısı alan bireylerin çoğunda ailesinde aynı tanı öyküsünün olduğunu belirtti. Uzun yıllar sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabı giyimine bağlı olarak ortaya çıkabileceğini de ekledi. Halluks valgus büyük oranda kadınlarda görülmesine rağmen erkeklerde de görülebilir. Op. Dr. Akdağcık, halluks valgusun herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiğinin, yani yaşa bağlı olmadığının altını çizdi.


Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

Halluks valgus genetik nedenlerden dolayı ve yanlış ayakkabı giymekle ortaya çıkabilir. Ayakta oluşturduğu çıkıntı ve bu çıkıntının ayakkabıda sıkışması sonucu bazı sorunlar oluşturabilir. Bunlara ciltte kızarıklık, ağrı ve ödem örnek olarak verilebilir. Op. Dr. Akdağcık bunların yanında dış görünüşte oluşacak görüntünün bireye rahatsızlık verebileceğini belirtti. Halluks valgus tanılarında gerekli testler ve ölçümler yapılmalıdır. Şikayetlerin nedenlerinin belirlenmesinin son derece önemlidir. Uzun süre bu şikayetlerin devam etmesi sonucunda hareket kısıtlılıkları, günlük yaşamı olumsuz etkileyecek şekilde ağrı yapabilir. Op. Dr. Akdağcık, halluks valgusun başparmaktaki esnekliğin azalmasına, şişlik oluşmasına ve bunların sonucu olarak günlük yaşamda bireylerin ciddi konfor kaybı yaşadıklarını vurguladı.


Halluks Valgus Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtileri yeni görülmeye başlanan bireylerde halluks valgus bazı önlemler uygulanarak hafifletilebilir. Op. Dr. Akdağcık, ‘’Öncelikle dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli’’ diyerek önlemlerin neler olduğunu sıraladı. Ayakkabı seçiminin önemini hastalığın belirtilerini hafifletmek adına önemli olduğunun altını çizdi. Hastalığın henüz erken dönemlerinde tedavi şansı daha kolay ve başarılıdır. Op. Dr. Akdağcık, tedavinin ertelenmemesi gerektiğini, ayrıca uzun süreli parmağın kötü pozisyonuna bağlı kireçlenmeye sebep olabileceğini belirtti. Bu noktaya kadar geldikten sonra kullanılan ilaç tedavilerinin işe yaramayacağını belirtirken, ilerlemiş vakalarda cerrahi tedavinin uygulanabileceğini sözlerine ekledi. Halluks valgusun tedavisinde birçok cerrahi yöntem kullanıldığını ve kullanılan bazı cerrahi yöntemlere örnek verdi. Bu örnekleri; eklemin dondurulması, çıkıntının alınması, eklemin kesilmesi ve osteotomi yani tarak kemiğinin bazı seviyelerinden kesilerek yeniden yön verilmesi şeklinde sıraladı. Çeşitli cerrahi tekniklerin vakaya en uygun olanı belirleyerek uygulandığını belirten Op. Dr. Akdağcık, “Günümüzde en sık uygulanan yöntem osteotomidir. Hastalığa neden olan anatomik bozukluğun düzeltilmesi gerekir. Doğru yöntem uygulandığı zaman hastalığın tekrarlama şansı çok düşük.” dedi. Erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirten Op. Dr. Akdağcık, ‘’Eğer ayağınızda şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi semptomları yaşıyor ve halluks valgus olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen sağlık kuruluşuna başvurun’’ ifadelerini kullandı. Gerekli tanılama testlerinin yapılmasının ve tedaviye hızlıca başlanmasının da önemli olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.


Op. Dr.
Nail Akdağcık
Ortopedi ve Travmatoloji
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 14.09.2021 12:00
Son Güncelleme: 14.09.2021 03:34
Oluşturan: Nail Akdağcık