KURUMSAL HABERLER


+A A-

Grip ve Soğuk Algınlığından Kaçınmanın Yolları

Bağışıklık güçlendirici öneriler


Grip ve Soğuk Algınlığından Kaçınmanın Yolları

Aşı herkes yaptırmalı mı?

KAPI KOLLARI BİLE TEHLİKE SAÇIYOR

HAMİLELER, ÇOCUKLAR, 65 YAŞ ÜSTÜ ERİŞKİNLER MUTLAKA GRİP AŞISI YAPTIRMALI

GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI YAŞAYAN KİŞİLERDE COVİD-19 VİRÜSÜ HAYATİ TEHLİKE YARATABİLİR

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı belirtilerinde artışlar yaşanmaya başladı. Bir birine benzer hastalıklar gibi düşünülse de aslında önemli farklılıkları olan grip ve soğuk algınlığının, yoğun mücadele verdiğimiz COVİD-19 pandemisi ile birlikte seyretmesi ise önemli bir sorun oluşturuyor. Her iki hastalıktan korunmanın yolu ise bağışıklığı güçlendirmekten geçiyor. Grip aşısını ise hamileler, 6 ay – 5 yaş arası çocuklar, 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı olan kişilerin yaptırması şart.

Medicana International İzmir Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, toplumda birbirine çok karıştırılan soğuk algınlığı ve grip arasında farklar olduğuna dikkat çekti. Soğuk algınlığının virüslerin neden olduğu, damlacık ve temas yoluyla kişiden kişiye bulaşan, burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı şeklinde üst solunum yolunu tutan “hafif” seyirli bir hastalık olarak tanımlayan Prof. Dr. Sakarya, “Halk arasında nezle ve üşütme olarak da ifade edilir. Bulaştırıcılık, semptomlardan birkaç saat önce başlayıp bir iki gün sonraya kadar devam eder. Etken olarak bir çok virüs sebep olduğundan vücut bunların tümüne direnç geliştiremez. Tedavisi semptomlara yönelik, ağrı kesici, ateş düşürücü, serum fizyolojikli burun damlaları kullanılabilir ancak kesinlikle antibiyotik kullanmamak gerekir” dedi.

KAPI KOLU, MASA VE SANDALYELER

Gribin ise influenza A, B, C virüsünün neden olduğu bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Sakarya, gribin patlama tarzında yayılmasının sebeplerini açıklayarak, “Hava yoluyla bulaşması, kuluçka süresinin kısa olması, enfekte hastaların salgılarında yüksek düzeyde virüs bulunması ve az sayıda virüsün enfeksiyona açık kişileri kolayca hasta edebilmesi özelliği nedeniyle grip patlama tarzında yayılabilmektedir. Soğuk algınlığının aksine yüksek ateş, boğaz ağrısı burun tıkanıklığı, öksürük, yaygın vücut ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi gürültülü bir tablo ile seyreder” diye konuştu.

Bulaşmanın, solunum yolu dışında diğer vücut çıkartıları, kapı kolları, masa, sandalye gibi kontamine olmuş malzemeler, ishalli hastanın dışkısı ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre domuz eti yenmesi ile de olabildiğini belirten Prof. Dr. Sakarya, “virüs sağlam kişiye ağız, burun ve göz yolu ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle öksürme, hapşırma ve konuşma ile etrafa saçılan damlacıklar önemli bir bulaş nedenidir. Bulaştırıcılık klinik belirtiler başlamadan bir gün önce başlayıp, klinik belirtilerin ortaya çıkışından sonra yedi güne kadar devam etmektedir” şeklinde konuştu.

NASIL KORUNMALI?

Her iki hastalıktan korunmak için öncelikle hastalığın bulaş yollarını önlemek için, maske takılmasını, düzenli el yıkamayı, hasta kişilerle mecbur kalmadıkça temas kurmamayı, hasta kişinin kendisini izole etmesini öneren Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Mikroorganizma ile karşılaşma şansının her an olabileceğini göz önünde bulundurarak kış aylarında kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak, ortamı sık havalandırmak, solunum sistemi bariyerini bozacak sigara gibi maddelerden kaçınmak, C ve D vitaminden zengin dengeli beslenme, spor ve günlük egzersizler hastalığa karşı bağışıklık sağlamada önemlidir” dedi.

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILMALI?

Gripten korunmanın en etkili yollarından birisinin aşı olmak olduğunu belirten Prof. Dr. Sakarya, “Her yıl yaygın türlere göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen aşının özellikle hamile kadınlar, 6 ay ile 5 yaş arası çocuklar ile 65 yaş üstü erişkinler, kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarına yapılması mutlak gerekmektedir. Aşı belirtildiği gibi o yıl baskın 3 türe göre üretilmesi nedeniyle diğer ortamda bulunan türlere karşı koruyuculuk olmayacaktır. Bu da bazı aşı olan kişilerin ‘aşı oldum ama çok ağır grip geçirdim’ şikayetlerinin nedenidir” diye ifade etti.

GRİP VE COVİD-19 BİRLİKTE ÇOK TEHLİKELİ

Covid-19 pandemisinin yaşandığı şu günlerde, Covid-19 ile enfekte olunduğunda hastalığın herhangi bir ciddi formuna dönüştürmemek için başka bir solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte hasta olmamak gerektiğinin özellikle altını çizen Prof. Dr. Sakarya, “Bu nedenle özellikle her iki etken için risk grubu olan gruplar mutlaka grip aşılarını olmalıdır. Bu aşılanma gerekliliği, grip aşısının Covid-19 ile enfekte olmayı engellemesi olarak algılanmamalıdır. Sadece iki enfeksiyonun birlikte oluşup istenmeyen sonuçların engellenmesi için gereklidir” diye konuştu.

Prof. Dr.
Sarhan Sakarya
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 06.10.2020 12:00
Son Güncelleme: 23.10.2020 11:07
Oluşturan: Sarhan Sakarya