KURUMSAL HABERLER


+A A-

Robotik Cerrahi İzmir International Medicana Hastanesi'ndeRobotik Cerrahi İzmir International Medicana Hastanesi'nde

Tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknoloji olarak görülen da Vinci robotik cerrahi, diğer adıyla robot teknolojisi, 9 Eylül’de sağlık hizmeti vermeye başlayan Medicana International İzmir Hastanesi’nde hastalara ve hekimlere güvenli ve konforlu bir tedavi imkanı sunuyor.

Medicana International İzmir Hastanesi Tıbbi Direktörü, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Çağ Çal, tıbbın kullanımına girdiği günden bu yana dünya genelinde milyonlarca hastanın sağlığına kavuşmasına hizmet eden da Vinci robotik cerrahi sisteminin, açık ve laparoskopik girişimlere alternatif yaratan kapalı bir ameliyat yöntemi olduğunu söyledi. İzmir’de ilk kez özel bir hastanede kullanılmaya başlanan sistem, isminde yer alan “robot” kelimesiyle akılda meraklı sorular yaratsa da günümüz teknolojisinin sağlıkta geldiği son nokta olarak öne çıkıyor.

İLK KEZ ASTRONOTLAR İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Prof. Dr. Çağ Çal, robot yardımlı laparoskopik ameliyatı olarak da tanımlanabilecek da Vinci’nin, dünyanın ilk ve halen tek robotik cerrahi sistemi olduğuna vurgu yaparak, sistemin NASA’da (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) çalışan araştırmacılar, sanal gerçeklik mühendisleri ve Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi robot teknolojisi uzmanlarının ortak çalışmalarıyla geliştirildiğini söyledi. Prof. Dr. Çal, “Sistem ilk tasarımında sağlık hizmetine ihtiyaç duyan uzaydaki astronotların dünyadaki cerrah konsolundan ameliyat edilmesi için yaratıldı. Ardından Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayıyla kalp ve damar cerrahisi ameliyatlarında kullanılmaya başlandı ve günümüze kadar dünya genelinde 8 milyondan fazla operasyon gerçekleştirildi. Üroloji, kadın hastalıkları, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kalp-damar cerrahisi ve kulak-burun-boğaz cerrahisi alanlarında yaygın kullanılan sistem zaman içerisinde Türkiye’de de sıkça tercih edilen yöntem haline geldi” dedi.


YARIM SANTİMDEN AMELİYAT

Sistemin çalışma prensipleri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Çal, da Vinci robotu, hasta konsolu ve cerrah konsolu olmak üzere üç bölümden oluştuğunu, ameliyatın yapılmasında kullanılacak el aletlerini taşıyan 4 kolun robot bölümünde bulunduğu ve bu kolların ucundaki el aletlerinin vücut içerisine ciltte açılan 0.5-1cm çapındaki deliklerden yerleştirildiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Çal, “Bir kol ameliyat sahasının üç boyutlu görüntüsünü 10 kat büyüterek dışarıya veren yüksek çözünürlüklü kamerayı taşır ve cerrah ameliyat sahasını derinlik algısıyla birlikte görebilir. Diğer üç robotik kolla cerrah ameliyatı gerçekleştirir. Cerrahın parmaklarını hareket ettirerek verdiği komutlarla eş zamanlı çalışan da Vinci sisteminde, sanılanın aksine ameliyatı robot değil yine cerrah yapar. Robotun ucunda bulunan çok ince ve hassas cerrahi aletlerle dokuya en az zarar verilerek ameliyat gerçekleştirir. Sinirler ve damarlar daha ayrıntılı görüntülendiği için zarar görme riskleri daha azdır” diye konuştu.


DAHA AZ AĞRI, DAHA HIZLI İYİLEŞME

Robotik kolların, insan el bileğinin hareket kabiliyetinden çok daha iyi ve nokta atışı performansa sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çağ Çal, “Kolların ucundaki el aletlerinin 540 derece dönebilmesi sayesinde dar ve küçük alanlarda cerrahi müdahaleler rahatlıkla yapılabilir. Cerrah, konsol başında oturarak ameliyatı gerçekleştirdiği için uzun süren ameliyatlarda daha az yorulur ve herhangi bir konsantrasyon kaybı yaşanmaz. Robotik kolların ameliyat yapılacak alana girebilmesi için yapılan cilt kesileri diğer ameliyatlara göre daha küçüktür ve enfeksiyon kapma riskini azaltır, ameliyat sonrasında ağrı daha az olur, yara izi oluşumu riski en aza iner, hastanede yatış süresi kısalır, kan kaybı çok az olur. Özellikle kanser ameliyatlarından sonra hastalar en kısa sürede kemoterapi veya radyoterapi seanslarına başlayabilirler” dedi.


EN SIK KULLANILDIĞI ALAN: KANSER CERRAHİSİ

Kanser cerrahisinin, robot yardımlı cerrahi tekniğinin en fazla kullanıldığı alan olduğunu belirten Prof. Dr. Çağ Çal, “Dünya genelinde da Vinci robotik cerrahi sistemi kullanılarak en çok yapılan ameliyat ise prostat kanseri cerrahisidir. Testis kanserleri ve böbreküstü bezlerinin cerrahi tedavisinde de robot yardımlı cerrahi güncel cerrahi uygulama haline gelmiştir. Genel cerrahi uzmanlık alanında kolon ve rektum kanserlerinin cerrahi tedavisi önde gelmek üzere yaygın kullanımı söz konusudur. Robotik cerrahi, sadece karın boşluğunda değil göğüs boşluğunda da akciğer tümörlerinin cerrahi tedavisi için uygulanabilecek bir yöntemdir. Bazı kalp cerrahilerinde de robot yarımcı operasyonların uygulanma sıklığı giderek artmaktadır” şeklinde konuştu.


HER HASTANIN DİLİNDE VE GÖNLÜNDE

DA VİNCİ ROBOTİK CERRAHİ YÖNTEMİNİN AMELİYATLARDA KULLANIMI

da Vinci robotik cerrahi ile birçok alanda farklı ameliyat yapılabilir. Son teknolojik sistemlerin kullanıldığı bazı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Ürolojik cerrahi

Ürolojik cerrahi da Vinci sisteminin Türkiye’de en çok kullanıldığı alanlar arasında yer alır. Bu cerrahi yöntemle prostat, böbrek ve mesane kanserleri, UPJ (böbrekten çıkan idrar kanalı) darlığı ameliyatı, böbrek nakli ve böbreküstü bezi tümörü cerrahileri yapılabilir.

Obezite Cerrahisi

Obezitenin cerrahi tedavisi de da Vinci sisteminin sıkça kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Tüp mide, gastrik by-pass ve switch ameliyatlarında yağ dokusunun fazla olduğu durumlarda bu sistem cerraha büyük kolaylıklar sağlar.

Kadın Hastalıkları

da Vinci robotik cerrahi yöntemi, rahim kanseri, rahim miyomları, çikolata kisti, rahim sarkması, anormal rahim kanaması gibi hastalıkların cerrahi tedavisinde jinekologlar tarafından kullanılabilir.

Genel Cerrahi

da Vinci robotik cerrahi yöntemi, genel cerrahi alanında da sıkça kullanılan bir ameliyat yöntemidir. İleri teknolojinin bir ürünü olan bu sistem, özellikle kolon ve rektum kanserlerinin tedavisinde, böbreküstü bez ameliyatlarında ve rektum cerrahisinde kullanılır.

Kalp ve Damar Cerrahisi

Koroner by-pass, kalp deliği, mitral kapak onarımı veya değişimi, kalp tümörü, triküspit kapak onarımı gibi ameliyat türlerinde kullanılan cerrahi yöntemleri arasında da Vinci robotik cerrahi sistemi yer alır.

Göğüs Cerrahisi

Akciğer kanseri ve timoma/timüs bezi tümörü ameliyatları robotik sistem ile başarıyla gerçekleştirilebilir.

Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş Boyun Cerrahisi

Gırtlak, tiroid, yutak, dil kökü, bademcik kanserlerinde etkili bir şekilde kullanılan robotik cerrahi yöntem uyku apnesi tedavisinde de kullanılabilir.

Çocuk Cerrahisi

da Vinci robotik cerrahi yöntemi, hastaların ameliyat sonrasında daha az acı çekmesi, hastanede kalış süresinin geleneksel ameliyat yöntemlerine göre daha kısa olması ve hastaların sağlıklarına daha çabuk kavuşması gibi sağladığı avantajlar sayesinde, pediatrik cerrahide de sıklıkla tercih edilen bir sistemdir.

Oluşturma: 29.09.2020 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 09:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu