KURUMSAL HABERLER


+A A-

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı, Antibiyotik Direncinin Artmasına Sebep Olur

Antibiyotikler virüsler, mantarlar veya diğer mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmez


Gereksiz Antibiyotik Kullanımı,  Antibiyotik Direncinin Artmasına Sebep Olur

‘’Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar, bakterilerin vücuda nüfuz edip çoğalması sonucu ortaya çıkar ve antibiyotikler bu bakterilerin büyümesini durdurarak veya öldürerek enfeksiyonu tedavi ederler.’’ diyen Medicana Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Cem Özuğuz, ‘’Ancak, antibiyotikler virüsler, mantarlar veya diğer mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmez.’’ diye ekledi.

Medicana Kadıköy Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Cem Özuğuz, ‘’Antibiyotikler, bir doktor tarafından reçete edilmeli ve bir dizi faktöre, özellikle enfeksiyonun türüne ve şiddetine, hastanın sağlık durumuna ve diğer ilaçlara olan duyarlılığına bağlı olarak belirlenmelidir. İlaçların dozu, kullanım sıklığı ve tedavi süresi de doktorun önerilerine bağlı olarak belirlenmelidir’’ dedi.

Gereksiz antibiyotik kullanımı, birçok sağlık sorununa yol açabilir ve genel olarak antibiyotik direncinin artmasına sebep olabilir. Bu nedenle, antibiyotiklerin virüslere veya diğer durumlara karşı kullanılması gereksizdir ve antibiyotik direncinin gelişmesine neden olabilir.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Potansiyel Etkileri

Antibiyotik Direnci: Antibiyotiklerin gereksiz ve yaygın kullanımı, bakterilerin direnç geliştirmesine yol açabilir. Bu durum, bakterilerin antibiyotiklere karşı daha az duyarlı hale gelmelerine ve enfeksiyonların daha zor tedavi edilmesine neden olabilir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı: Sürekli antibiyotik kullanımı, vücuttaki doğal bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu, vücudun kendi savunma mekanizmalarının zayıflamasına ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olabilir.

Mikrobiyota Dengesizliği: Antibiyotikler, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri de etkileyebilir. Bu, sindirim sistemi sağlığını ve genel vücut dengesini etkileyebilir. Antibiyotik kullanımı ile birlikte bağırsak florasında bulunan dost bakteriler zamanla azalabilir ve bu azalma zararlı diyebileceğimiz fırsatçı bakteriler için üreme ortamı hazırlar ve ishal vs. ortaya çıkar.

Maliyet: Gereksiz antibiyotik kullanımı, sağlık sistemine ek maliyet getirebilir. Gereksiz ilaç kullanımının maliyeti bireyler ve toplumlar için önemli bir sorun olabilir.

Yan Etkiler: Antibiyotiklerin yan etkileri olabilir ve bu ilaçlar gereksiz yere kullanıldığında bu yan etkilerin ortaya çıkma riski artabilir. Alerjik reaksiyonlar, mide, bağırsak problemleri ve diğer ciddi yan etkiler(karaciğer veya böbrek sorunları) antibiyotik kullanımının potansiyel sonuçları arasında yer alabilir. Bu nedenlerle, antibiyotikler sadece bir doktorun reçetesiyle ve gerçek bir bakteriyel enfeksiyon durumunda kullanılmalıdır.

Doktorunuzun talimatlarına ve önerilere dikkat etmek, ilacın doğru şekilde kullanılmasını sağlamak ve herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa derhal doktora başvurmak önemlidir. Son olarak hatırlatmakta fayda olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Ahmet Cem Özuğuz, ‘’ Uygunsuz antibiyotik kullanımının iki farklı öznesi vardır. İlki hasta diğeri reçete eden veya reçete etmek zorunda hisseden doktordur. Yeni bir antibiyotiğin geliştirebilmesi için 5-10 yıl gibi bir süre gerektiği göz önüne alınırsa bu konunun çözümü belli aralıklarla yapılan bilgilendirme çalışmaları ve sosyal farkındalıktan geçmektedir.‘’

Uzm. Dr.
Ahmet Cem Özuğuz
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 15.03.2024 01:30
Son Güncelleme: 15.03.2024 01:30
Oluşturan: Ahmet Cem Özuğuz