KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalp Krizinin Gizli Tehdidi; Kardiyak Aritmiler Olabiliyor

Kalp, elektriksel olarak uyarılarak hareket eden ve vücuda kanın pompalanmasını, dokulara ihtiyaç duyulan oksijenin ulaştırılmasını sağlayan organdır. Bu işlevi yerine getirmek için kalp, çeşitli koşullara göre değişmekle birlikte yaklaşık, dakikada 60-100 kez kasılıp gevşer. Bu sayede akciğerlerde oksijence zenginleştirilen temiz kan, vücudun her yerine ulaştırılabilir. Spor veya yoğun fiziksel aktivite, stres, heyecan gibi durumlarda kalbin dakikadaki atış sayısı (nabız) bu aralığın üzerine çıkabilir. Bu durum geçici ve normaldir. Medicana Avcılar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Naser Can kardiyak aritmiler hakkında bilgi verdi.


Kalp Krizinin Gizli Tehdidi;  Kardiyak Aritmiler Olabiliyor

Kalp ritminde bozuklukların söz konusu olması ve kalbin olması gereken ritme göre daha yavaş ya da daha hızlı çarpması kalpte ritm bozukluğu veya kardiyak aritmi olarak adlandırılır. Bazı durumlarda aritmi zararsız olsa da özellikle de kalpteki bir hasar veya yapısal bozukluğa bağlı olarak geliştiği tespit edilen aritmiler kalp krizi, felç gibi ölümcül komplikasyonları beraberinde getirebilir. Bu nedenle kalpte ritm bozukluğu bulunan bireyler mutlaka hekime başvurarak muayeneden geçmelidir.

Kardiyak Aritmi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Dr. Naser Can, ‘’ Kardiyak aritmi, kalpte ritm bozukluğunun bulunması durumudur. Aritmiler kalbin hangi bölümünden kaynaklandığı veya kalp atış hızını ne şekilde değiştirdiğine göre çeşitli alt türler altında incelenir. Genel olarak kalbin olması gerekenden daha hızlı atması taşikardi, daha yavaş atması durumu ise bradikardi olarak adlandırılır. Türüne ve kalbi etkileyiş biçimine bağlı olarak değişmekle birlikte kardiyak aritmilerde yaygın olarak görülen belirtiler arasında: Kalp çarpıntısı, Kalp atışının düzenli olmaması, Kalpte tekleme hissi veya kalbin duracakmış gibi hissedilmesi, Baş dönmesi, göz kararması veya bayılma, nefes darlığı yer alır. Kardiyak aritmi belirtileri bulunan hastalarda elektrokardiyografi (EKG), holter izlemesi gibi uygulamalarla kolaylıkla teşhis edilebildiğini vurguladı. Bunların yanı sıra efor testi, ekokardiyografi, elektrofizyolojik inceleme ve koroner anjiyografi gibi yöntemler yardımıyla kalpte aritmiye yol açan kalp hastalıkları var ise bunlar da tespit edilerek tedavi süreci buna göre şekillenir. ‘’ diye ifade etti.

Kardiyak Aritminin Nedenleri ve Riskleri Nelerdir?


Aritmiler kalpte doğumsal olarak var olan veya sonradan oluşan çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir ve bu durum kardiyak aritminin kalp krizi ve felç gibi olumsuzluklara yol açma olasılığını güçlendirir diye kaydeden Dr. Naser Can şu konulara dikkat çekti: ‘’ Bununla birlikte bazı sağlıklı bireylerde de nedensiz şekilde aritmi sorunu görülebilir. Kalpte ritim bozukluğu bulunan bireylerin bir kısmında ise bu durum hormonal dengeyi etkileyen hastalıklar, anemiler veya bağ dokusu hastalıkları gibi çeşitli sistemik sorunlarına bağlı olarak oluşur. Sağlıklı bireylerde zaman zaman görülen aritmiler herhangi bir risk oluşturmayabilir ve tedavi gerektirmeyebilir. Altta yatan bir kalp hastalığı veya sistemik hastalık söz konusu ise bu durumda ciddi komplikasyon gelişme olasılığı oldukça yüksek olabilir. Kalbin karıncık ve kulakçıklarında bulunan yapısal bozukluklar, kalp yetmezliği, koroner arter hastalıkları gibi durumların varlığı halinde kalp krizi ve buna bağlı felç, ani ölüm riski bulunur. Dolayısıyla kardiyak aritmi belirtileri yaşayan tüm hastaların kardiyoloji uzmanlarına danışarak muayeneden geçmeleri gerekir. ‘’

Kalpte Ritim Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Dr. Can, ‘’ Kardiyak aritmiler, türüne ve kalbin çalışması üzerindeki etkilerine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Tedavide sıklıkla kullanılan antiaritmik ilaçlar yardımıyla çoğu durumda taşikardiler büyük ölçüde önlenebilir ve kalp ritmi düzenlenebilir. Bu tedavilerin yeterli olmadığı veya ilaca bağlı yan etkilerin söz konusu olduğu hastalarda kateter ablasyonu olarak da bilinen elektriksel tedavi seçeneklerine başvurulabilir. Bu uygulama ile kalpte aritmiye neden olan odak kısım belirlenerek buraya yönelik yakma veya dondurma gibi işlevler gerçekleştirilir. Bazı kardiyak aritmi türlerinde ise cerrahi tedavi gerekir. Belirli aritmi türlerinde kalp pillerinin yerleştirilmesi ile tedavi gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra özellikle kalp hastalıklarının tedavisine bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlar sırasında aritmi tedavisine yönelik uygulamalara da yer verilebilir. Kardiyak aritmilerde erken teşhis ve uygun tedavinin kalp krizi, felç ve ani ölüm risklerinin minimuma indirilmesinde önemli etkilerinin bulunduğunun altını çizdi. ‘’Oluşturma: 30.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 11:18
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu