KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkisi Nedir?

Günümüzde büyük problemler arasında gösterilen hava kirliliğine motorlu taşıtların artması, üretim tesislerinin konumlarında yanlışlık olması ve bu üretim tesislerinin yeterli şekilde denetlenmemesi, doğaya zararlı kozmetik ürünler kullanılması neden olabilir. Medicana Avcılar Hastanesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Adnan Özdolap hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki zararları hakkında bilgi verdi.


Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkisi Nedir?

Hava Kirliliği Nedir?


Dr. Adnan Özdolap, ‘’ Hava kirliliği; havada bulunan yabancı ve zararlı maddelerin normalde olması gerektiği düzeylerden çok daha üstüne çıkmasıdır. Bu yüksek düzeylerde bulunan yabancı maddeler havada uzun süre kalabilir. Bu nedenle de canlıların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Hava kirliliği canlı sağlığına etkisi nedeniyle dolaylı olarak ekolojik dengeye de zarar verebilir.  Hava kirliliği herkesin bildiği üzere kişilerin sağlığını birçok yönden olumsuz şekilde etkiler. Bu etkiler kirli havaya maruz kalma süresine, kirli havanın vücuda giriş şekline, kirli havadaki zararlı maddelerin havada bulunma yoğunluğuna ve kirli havaya maruz kalan kişinin herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunup bulunmadığına göre farklılık gösterebilir.’’ dedi.


Hava Kirliliğinin Neden Olduğu Etkiler Nelerdir?


Dr. Özdolap, ‘’ Öncelikli olarak kişilerin solunum fonksiyonlarında bozulmalar oluşması, astım, KOAH gibi ciddi problemler oluşturabilen solunum yolu hastalıklarının görülme olasılığında artış, hava kirliliğine maruz kalmadan da kronik solunum yolu rahatsızlıkları bulunan kişilerin bu rahatsızlıklarında şiddetlenme, kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin bu rahatsızlıklarının daha ciddi seviyeye gelmesi, kişilerde kanser görülme riskinin artması, kişilerin sağlık durumlarının bozulması sonucunda erken ölüm durumunda artış görülebilir. ‘’ dedi. Bu etkiler sadece hava kirliliğinin neden olduğu olumsuz etkilerdir ancak hava kirliliğinin içilen ve kullanılan su üzerinde, bitki örtüsü üzerinde, tarımsal alanlardaki sofralara yemek olarak dönen sebze ve meyveler üzerinde de birçok olumsuz etkisi bulunur. Sonuç olarak hava kirliliğinin doğrudan olan etkileri yanında dolaylı olarak da birçok zararlı etkisi bulunur.

Bebekler, gelişme çağındaki çocuklar, gebe olan veya emziren kadınlar ve yaşlılar Hava kirliliği Durumunda risk gruplarından bazılarıdır.’’ diye ifade etti.

Oluşturma: 30.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 31.03.2021 02:41
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu