KURUMSAL HABERLER


+A A-

Elektronik Sigara Erkek Kısırlığına Neden OlabilirElektronik Sigara Erkek Kısırlığına Neden Olabilir

Özellikle erkeklerde kısırlığın sebepleri arasında pek çok faktör yer alırken; elektronik sigara da risk faktörleri arasında gösteriliyor. Medicana Sağlık Grubu Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, elektronik sigaranın erkek üremesine zararları hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde yaklaşık 7 çiftten 1’inde kısırlık görüldüğü; bir yıl ya da daha uzun süredir sık ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamadıkları biliniyor. Bu çiftlerin yarısında çocuk sahibi olamamanın erkek kısırlığına bağlı olarak geliştiği ifade ediliyor. Erkeklerde düşük sayıda sperm üretimi, spermlerin hareketlerini engelleyen sorunlar, çeşitli hastalıklar, yaşam tarzı alışkanlıkları kısırlığa neden olabiliyor. Son yıllarda elektronik sigaranın da erkek üreme sağlığına zarar verebileceği tartışılıyor.

Hem Erkeklere Hem De Kadınlara Zarar Veriyor

Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, “Tüm dünyada gerek ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan ve normal sigaraya göre daha güvenli ve zararsız olarak pazarlanan elektronik sigaralar da bu duruma sebep olabilecek nedenler arasındadır.  Fakat yapılan çalışmalarda sigara ve diğer tütün ürünlerine benzer seviyede zararları ortaya koyulmaya başlamıştır. Nikotin içerikli olsun ya da olmasın elektronik sigara buharının hem erkek hem kadın kısırlığına sebep olabilecek maddeler (ağır metaller, nikotin, formaldehit v.s.) içerdiği yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir” dedi.

Hormon Seviyesini Bozabiliyor

Elektronik sigara üzerine çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Op. Dr. Erkmen, “Yapılan hayvan çalışmalarında; e-sigara buharına maruz kalınmasına bağlı olarak sperm sağlığı ve erkek cinsel sağlığı için önemli olan hormon seviyelerinde bozulmalar, hem direkt olarak testis dokusunda harabiyet, testislerde küçülme ve testislerdeki sperm üreten hücrelerde bozulmalar hem de testosteron üretimini bozarak ve sperm kalitesinde belirgin düşüşler saptanmıştır” şeklinde konuştu.

Sperm Dna Hasarını da Artırıyor

Özellikle İngiltere ve İskandinav ülkelerinde yapılan toplum tabanlı araştırmalarda elektronik sigaraların sperm sayısı ve kalitesinin düştüğü sonucuna varıldığını kaydeden Op. Dr. Erkmen, “Ayrıca son yıllarda giderek artan ve nedeni belirlenemeyen kısırlık ve tekrarlayan düşüklere sebep olarak gösterilen; sperm DNA hasarını da arttırdığı saptanmıştır. Elektronik sigaranın sistemik etkilerinin yanında testosteron ve penis kan dolaşımına olan etkilerle sertleşme bozukluklarına sebep olduğu da tespit edilmiştir” diye konuştu.

Elektronik Sigaranın Sigara Bırakma Tedavisi İçinde Yeri Yok

Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, şöyle devam etti: “Ayrıca e-sigara kullananlarda; doğal yolla çocuk sahibi olamama nedeniyle başvurulan tüp bebek tedavilerinde başarısızlığı sigaraya benzer şekilde etkileyebildiği düşünülmektedir. Bu çalışmalar elektronik sigarların normal sigaraya bir alternatif olarak düşünülmemesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenlerle günümüzde giderek yaygınlaşan ve daha masum olarak pazarlanmaya çalışılan e-sigara kullanımının hem erkek cinsel sağlığını olumsuz etkilediği hem de erkek kısırlığını arttırabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Çocuk sahibi olmaya çalışan ve ileride çocuk sahibi olmayı düşünen erkeklerin sigara kadar elektronik sigaralardan da uzaklaşması gerekmektedir. Elektronik sigaranın sigara bırakma tedavileri içinde yeri bulunmamaktadır. Sigarayı bırakmak için mutlaka uzman hekimlerden yardım almak gelecek nesiller için de büyük önem taşımaktadır.”

Akif Ersoy Erkmen
Profili Gör
Oluşturma: 12.02.2024 12:00
Son Güncelleme: 12.02.2024 10:58
Oluşturan: Akif Ersoy Erkmen