TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Medicana International Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Departmanı, tüm hastanelerde bu branşın temel uğraşı alanı olan kas-iskelet sisteminin ağrılı durumları ile fonksiyonel/egzersiz fizyolojisi yaklaşımı temelinde tanı koyarak ve yoğun egzersiz programları uygulayarak ilgilenmektedir. Buna ek olarak, herhangi bir sebepten kaynaklanan hareket, işlev ve kuvvet kayıplarının tümünü tıbbi rehabilitasyon yaklaşımı ile tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Bu gruptaki hastalarda felç-hareketsizlik mevcuttur; bu hastalara yatarak veya ayaktan rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yoğun bakım sonrası ara dönem hastaların bakımı ve rehablilitasyonu da FTR ekibi tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlere gelecekte, kalp-damar, akciğer, hipertansiyon  diyabet gibi tanıya yönelik klinik egzersiz programları eklenecektir. 


FTR polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmında ağrı şikayeti mevcuttur. Bu vakalar doğrudan başvuru veya diğer bölümlerden konsültasyon yoluyla FTR uzmanına ulaşkamtadır. Ağrı şikayetlerinin çoğu yaşam tarzından, darbe veya aşırı kullanmaktan kaynaklanan ağrılar ya da spor sakatlanmalarıdır. Hareket sorunu olan  hastalar ise, kafa travması, beyin ya da omurilik felci gibi ciddi  hastalıklar sonucu hareket yeteneklerini kaybetmiş; ya da kalp, akciğer, damar hastalıkları, yaşlılık veya ortopedik ameliyatlar sonrası tekrar eski yeterlilik ve yetkinlik düzeyine geri getirilmesi gereken  hastalardır.


Böylece, FTR uzmanlık dalı çeşitli hastalıkların rehabilitasyonunda etkin rol alır ve diğer uzmanlık  dalları ile birlikte çalışarak bazı hastaları eski hayatlarına geri döndürülmesinde görev alır. FTR uzmanları hasta tedavisini, fizyoterapist, hemşire ve psikolog gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekibi koordine ederek yaparlar.


FTR bölümünde rehabilite edilmesi gereken hastaların eklem hareketleri, kas kuvveti, esneklik, reaksiyon zamanı, denge ve  koordinasyon gibi yeteneklerindeki eksiklikleri tespit edilerek, bir  sorunlar listesi yapılır ve tedavi - rehabilitasyon programı  bu sorunların giderilmesine yönelik düzenlenir. Bu sorunlar listesi FTR  tanısıdır ve hastanın başlangıçtaki tanısından farklı sorunları  içerir. FTR bölümü sadece hastalığı değil, hastayı bir bütün olarak ele alır ve tedavi eder. Hasta ile birlikte ve hastanın yaşam tarzına uygun, sorunların tekararını engelleyen bir  tedavi planı çizilir.


Medicana International FTR bölümünün tedavi ve rehabilitasyon alanları için örnekler, bel ağrısı, osteoartrit, yaşlı rehablitasyonu, boyun ağrısı, beyin ve omurilik felçleri, osteoporoz, inme, kardiak rehabilitasyon, sporcu rehabilitasyonu, iş sakatlanmaları bulunmaktadır.


Hastanemizde eski işlevsellik düzeyine geri döndürülmeleri veya ağrı tanısı konmuş, tedavisi görmesi gereken hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının koordine ettiği yatarak ya da ayaktan tedavi ve egzersiz programlarına katılmaktadırlar. Hastalar fizik tedavi programı boyunca genellikle ortalama 30-60 dakikalık bir fizik tedavi sonrası 30-60 arasında süren egzersiz programına katılarak eklem-kas kuvveti ve diğer yeteneklerini artırarak tedavi veya rehabilite edilmektedirler. Bu hizmet yüksek kalitede üretilmiş aletlerin kullanıldığı fizik tedavi salonu ve egzersizlerin yapıldığı egzersiz salonundan oluşan 200m²'lik alanda verilmektedir. 

Internatıonal Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları