Beyin Pili (Parkinson Hastalığında Derin Beyin Stimülasyonu)

Beyin Pili (Parkinson Hastalığında Derin Beyin Stimülasyonu)Parkinson hastalığı (Boksör Hastalığı) beyinde dopamin adını verdiğimiz bir maddenin eksilmesiyle ortaya çıkar. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar ve başlangıç belirtisi elde veya bir vücut yarısında titremedir. Hastada eşlik eden bir duruş bozukluğu olarak öne eğik durma ya da yürürken kolunu sallamama görülebilir.

Diğer belirtileri arasında:

  • Hareketlerde yavaşlama olması,
  • Hastanın günlük işlerini yaparken zorlanması,
  • Yemek yerken ve bir tarafa dönerken yapılan hareketlerde ağırlık,
  • Güçsüzlük,
  • Kas sertliği,
  • Küçük harflerle ve okunaksız yazı yazma,
  • Yürürken yavaş ve öne doğru eğilerek yürüme,
  • Seste kısıklık ve yutma zorluğu gelişebilir.
  • Parkinson hastalığı tanısı klinik muayen, bulgularıyla konur.

Yukarda saydığım belirtileri olan ve yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenen hastaların bir Nöroloji uzmanına başvurarak muayene edilmeleri gerekir. Nöroloji uzmanları hastalığın başlangıçtaki tıbbı tedavisini yani ilaç tedavisini uygular. Bu hastalıkta esas sorun beyindeki bir maddenin eksikliği olduğu için, hastalar ilaç tedavisine iyi cevap verirler ve pek çok hastayı bu yolla tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Hastalık ilerlediğinde, ilaçlara yanıt alınamadığında veya hastanın gündelik yaşamını olumsuz etkileyen ilaç yan etkileri ortaya çıktığında cerrahi tedavi devreye girer.

Beyin Pili Uygulamasında Amaç Nedir?

Beyin pili olarak bilinen Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) Parkinson hastalığının motor belirtilerine yönelik olarak en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. DBS işleminde beyinde bulunan iki bölgeden birine (Subtalamik çekirdek veya Globus pallidus bölgesi), yüksek frekanslı elektriksel uyarım vermek amacı ile mikroelektrodlar yerleştirilir. Bu uyarım Parkinson hastalarında eksik olan sinyali düzenler. DBS ameliyatı güvenli, etkili, istenirse tamamen geri döndürülebilir ve hastaya uyarlanabilir olduğu için en çok tercih edilen cerrahidir. Bu tedavi ilaçlara dirençli veya ilaçların yan etkilerinden olumsuz etkilenen hastalara uygulanmaktadır.

Hastalar Cerrahi Öncesi Nasıl Değerlendirilir?

Cerrahi tedavi için uygun olduğu düşünülerek sevk edilen hastalar Nöroloji ve Psikiyatri uzmanları ile beraber değerlendirilir. Hastanın ameliyat öncesi hastalık durumu çeşitli ölçeklerle puanlanır ve video çekimleri ile kayıt altına alınır.

Hangi Hastalar için Uygundur?

Parkinson hastalığında cerrahi için genelde tanısı kesinleşmiş, hastalık başlangıcından itibaren 5-7 yıl arası süre geçmiş ve belirgin engelleyici psikiyatrik sorunu olmayan hastalar seçilir. Hastalar tıbbi tedaviye yanıt vermiyor iseler veya tedavi edici dozlarda motor veya psikiyatrik yan etkiler ortaya çıkıyor ise bu hastalar cerrahiye adaydır. Cerrahi için hastanın genel durumuna ve eşlik eden hastalıkların olup olmamasına da dikkat etmek gerekir.

Parkinson Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlemden önce ayrıntılı beyin manyetik rezonans görüntülemesi yapılır. Cerrahi sabahı hastanın başına özel bir çerçeve yerleştirilir ve bu çerçeve ile beyin tomografi görüntüleri alınır. Ardından bu görüntüler daha önce alınmış olan beyin görüntüleri ile bilgisayarda birleştirilir. Birleştirilen görüntüler üstünde beyin içinde hedef nokta olarak saptanan noktaların üç boyutlu uzaysal koordinatları elde edilir. Ameliyathanede hasta uyanık iken lokal anestezi eşliğinde, beyin içindeki hedef noktalar özel elektrodlar yardımı ile saptanır ve ardından kalıcı elektrotlar yerleştirilir. Ameliyatın son kısmında hasta genel anestezi altında uyutulur ve göğüs bölgesinde cilt altına ileri teknoloji ürünü olan bir pil yerleştirilerek, beyin içine yerleştirilmiş olan elektrotlara bağlanır. Toplam işlem süresi 5-6 saattir.

Cerrahi Sonuçları Nelerdir?

Cerrahi ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle hastaları ileri derecede rahatsız eden titreme, kasılma, hareketlerde yavaşlama, istemsiz hareketler gibi bulgular önemli ölçüde kontrol altına alınmaktadır. Hastanın muayene bulguları ile uyumlu olarak uygulanan elektrik akımının şiddeti ve düzeni cilt üzerinden özel cihazlarla ayarlanabilir.

Hastalar ameliyattan sonra ilaçlarını almaya devam ederler ancak pek çok hastada ilaç dozları azaltılır ve böylece özellikle distoni (kaslarda kasılma, bükülme) gibi yan etkilerde belirgin azalma görülür. DBS hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaz ancak belirtilerde belirgin rahatlama sağlar.


Beyin Pili (Parkinson Hastalığında Derin Beyin Stimülasyonu) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Parkinson hastalığının motor belirtilerine yönelik olarak en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Hastaların belirtilerini önemli ölçüde kontrol altına alma hedeflenir.

Tanısı kesinleşmiş, hastalık başlangıcından itibaren 5-7 yıl arası süre geçmiş ve belirgin engelleyici psikiyatrik sorunu olmayan hastalar seçilir.

Op. Dr.
Kaan Tuğberk Özdemir
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 11.03.2020 11:30
Son Güncelleme: 10.07.2024 03:56
Oluşturan: Kaan Tuğberk Özdemir
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri