COVID-19 Tedavisinde Deksametazon Kullanımı

COVID-19 Tedavisinde Deksametazon KullanımıKritik COVID-19 hastalarında deksametazon ile tedavi

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 teşhisi almış ve kritik seviyedeki hastaların tedavisinde deksametazon kullanımı ile ilgili ön sonuçları memnuniyet verici bir gelişme olarak açıkladı.(16 Haz 2020)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir kortikosteroid olan deksametazonun COVID-19 ile kritik derecede hasta olan hastalar için hayat kurtarıcı olabileceğini gösteren Birleşik Krallık'ta (İngiltere) Oxford Üniversitesi’nde yapılan ilk klinik çalışma sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

DSÖ ile paylaşılan araştırma ön bulgularına göre deksametazon tedavisinin;
Ventilatör desteği duyan Covid19 hastaları için, mortaliteyi yaklaşık üçte bir oranında azalttığı; sadece oksijen desteği gerektiren Covid19 hastaları için ise mortalite oranının yaklaşık beşte biri oranında azaldığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre, deksametazon tedavisinin sadece agır seyreden Covid-19 hastalarında etkili olduğu, hafif seviyede Covid19 enfeksiyonuna sahip olan hastalarda etkisi olmadığı ifade edildi.
DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus,deksametazon tedavisinin, oksijen veya ventilatör desteği gerektiren Covid 19 hastalarında mortaliteyi azalttığını gösterilen ilk tedavi olduğunu açıkladı.

Deksametazon Nedir?

Deksametazon, 1960'lardan beri inflamatuar bozukluklar ve bazı kanserler de dahil olmak üzere bir dizi koşulda iltihabı azaltmak için kullanılan bir steroiddir. 1977'den bu yana çoklu formülasyonlarda temel ilaçların Dünya Sağlık Örgütü temel ilaç listesinde yer almaktadır ve şu anda patent dışı ve çoğu ülkede uygun fiyatlı olarak mevcuttur.

Oxford Üniversitesi araştırma ekibi, araştırma sonuçları hakkında ilk bilgileri Dünya Sağlık Örgütü ile paylaştı ve önümüzdeki günlerde tam veri analizi tüm dünya tarafından sabırsızlıkla beklenmekte. DSÖ, ilk bulguları paylaşılan klinik araştırmanın meta analiz sürecini koordine edeceğini; klinik rehberinde ilacın COVİD-19'da nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğini yansıtacak şekilde güncelleneceği bilgisini paylaştı.

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)


Oluşturma: 18.06.2020 01:41
Son Güncelleme: 27.01.2024 12:36
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-