Cinsel Terapi

Cinsel TerapiSağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşam kişiye fiziksel ve psikolojik olarak birçok fayda sağlar. Hayatın doğal bir parçası olan cinsellik, bazı kişiler için bir endişe kaynağı da olabilir. Disparoni, orgazm olamama ve azalmış cinsel istek gibi durumlar hem partnerler arasındaki ilişkide sorunlara hem de özgüven kaybı gibi problemlere yol açabilir.


Cinsel terapi, cinsel ilişkiyle ilgili olarak yaşanan sorunları tedavi ederek ortadan kaldırmayı sağlar. Altta yatan nedenlerin bulunarak çözüme kavuşturulması cinsel terapi sayesinde mümkün olur. Sağlıklı, mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşama olanak tanıyan bu yöntem, çiftlerin yaşadıkları sorunların üstesinden gelmeleri için açık iletişim kurmalarına da yardımcı olur.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsiyeti ve cinsel yönelimi fark etmeksizin tüm bireylerin yaşadığı cinsel işlev bozukluklarının etkin bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan özel bir psikoterapi yöntemidir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cinsel işlev bozuklukları kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu gibi sorunların çözümü için cinsel terapi uygulanır. Genellikle çiftlerin birlikte bulunduğu seanslar bireysel olarak da gerçekleştirilebilir.

Cinsel terapi, cinsellikle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olmanın yanı sıra cinsel yaşamın iyileştirilmesi için de başvurulabilen bir terapi çeşididir. Çiftlerin duygularının, düşüncelerinin ve yaşadıklarının paylaşılması ve değerlendirilmesi amacıyla konuşma terapisi uygulanır. Cinsel terapi için sorunların altından yatan nedenin fiziksel olup olmadığının bilinmesi gerekir. Eğer fiziksel bir nedenden dolayı sorun yaşanıyorsa terapistten önce jinekoloji, üroloji, kardiyoloji gibi çeşitli uzmanlar ile görüşülür.

Cinsel Terapi Ne İçin Yapılır?

Cinsel aktivite; duygusal, fiziksel ve zihinsel bileşenleri bulunan karmaşık bir deneyimdir. Kişinin cinsel arzusunun olması, cinsel işlevi ve cinsel yaşam kalitesine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda kişinin fiziksel ve zihinsel açıdan kendini iyi hissetmesi de cinsel ilişki memnuniyeti ile ilişkili olabilir. Pek çok kişi, hayatının bir döneminde cinsel ilişki problemleri yaşar. Bazı problemler kısa sürede çözülse de bazılarının kişiler için uzun süren olumsuz etkileri olabilir.

Cinsel aktivite; uyarılma, plato, orgazm ve çözülme olmak üzere dört evreden oluşur. Uyarılmayla başlayan cinsel aktivitenin plato evresinde orgazm başlayana kadar uyarılma sürekli olarak artar. Daha kısa süren orgazm evresinden sonra ise çözülmeyle birlikte fizyolojik değişimler tamamen cinsel uyarılma öncesine döner. Cinsel sorunlar bu dört evrenin herhangi bir noktasında yaşanabilir.

Kişinin cinsel aktivitenin her evresinde zihinsel ve fiziksel olarak nasıl tepki verdiğini bilmesi cinsel deneyimlerin iyileşmesini sağlayabilir. Aynı zamanda bu, cinsel işlev bozukluğunun sebeplerinin belirlenmesine de katkıda bulunabilir. Cinsel terapi ile cinsel işlev bozuklukları tespit edilerek çözülebilir. Aşağıdaki cinsel işlev bozuklukları için cinsel terapiden faydalanılabilir:

  • Libido düşüklüğü
  • Cinsel uyarılma bozukluğu
  • Erektil disfonksiyon
  • Anorgazmi
  • Disparoni
  • Vajinismus
  • Prematür ejakülasyon

Bu cinsel işlev bozukluklarının yanı sıra cinsel terapi şu sorunlarla başa çıkma noktasında da yardımcı olabilir:

  • Cinsel travma
  • Cinsellikle ilgili endişe, korku veya utanç hissi
  • Partnerler arasındaki yakınlığı ve iletişimi geliştirme
  • Partnerlerin cinsel isteklerinin uyumsuzluğu
  • Zayıf beden imajı ve bunun cinselliği olumsuz etkilemesi
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla başa çıkma
  • Hiperseksüel bozukluk

Kişiler bu sorunlardan biri ya da birkaçını yaşadığı takdirde bir uzmanla görüşmelidir.

Cinsel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Cinsel terapi, kişinin yaşadığı cinsel işlev bozuklukları ve diğer cinsel sorunların tedavi edilmesine yardımcı olur. Kişiler bireysel olarak cinsel terapiden faydalanabileceği gibi partnerleriyle birlikte de cinsel terapi alabilir. Cinsel terapinin sağlayabileceği faydalar ise şunlardır:

  • Kişinin cinsel sorunlarının altında yatan nedenin belirlenmesini ve giderilmesine yardımcı olur.
  • Kişinin cinselliğe gerçekçi bir bakış açıcı kazanmasına olanak tanır.
  • Partnerlerin arasındaki duygusal yakınlığın artmasını sağlar. Aynı zamanda partnerlerin daha iyi iletişim kurmasına katkıda bulunur. Bunlar sayesinde cinsel bağın da derinleşmesi ve sürdürülebilmesi mümkün hale gelir.

Cinsel Terapi Ne Zaman Gereklidir?

Cinsel terapinin gerekli olup olmadığını anlamak için cinsel işlev bozukluklarının ve diğer cinsel sorunların kişiyi nasıl etkilediğine bakılır. Cinsel sorunların kişinin yaşam kalitesini düşürüyor ya da duygu durumunu etkiliyorsa cinsel terapi gerekli olabilir. Aynı şekilde eğer kişi partneriyle yakınlık veya iletişim kurmakta zorlanıyorsa ve bu durum kişide stres ve endişeye neden oluyorsa cinsel terapiye başlanması uygun olabilir. Bu gibi durumlarda kişi mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi seansları haftalık ya da aylık olarak düzenlenebilir ve seans uzunlukları değişebilir. Yaşanan soruna, kişinin ve partnerinin durumuna göre seanslar bireysel olarak yapılabilir veya çiftler birlikte katılabilir. Eğer yaşanan sorun kişinin partnerini de etkiliyorsa birlikte katılmaları tavsiye edilebilir. Genellikle partnerler terapi seanslarına birlikte katılsa da zaman zaman bireysel seanslar da gerçekleştirilebilir.

Terapist kişinin genel sağlığı, cinsel geçmişi, cinsel aktiviteler hakkında düşünceleri ve endişeleri hakkında sorular sorabilir. Seans esnasında terapist sorunları dinleyerek nedenlerinin psikolojik mi fiziksel mi yoksa bunların birleşimi mi olduğunu değerlendirir. Kişinin deneyimleri, düşünceleri ve duyguları hakkında konuşması hem yaşadıklarını hem de nedenlerini kavramak açısından yardımcı olur.

Cinsellik hakkında konuşmak kişiye kendini rahatsız hissettirebilir. Ancak cinsel terapiden faydalanabilmek ve tedavinin gerçekleştirilebilmesi için aktif katılım ve iletişim önemlidir. Bu nedenle seanslarda kişilerin kendini güvende hissetmesi sağlanır. Ayrıca terapinin bir parçası olarak seans sonrası için çeşitli ödevler de verilebilir. Ödevler de seanslar gibi bireysel ya da partnerle birlikte yapılabilecek şekilde olabilir.

Oluşturma: 30.05.2024 02:28
Son Güncelleme: 12.06.2024 03:30
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-