KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tekrarlayan Bacak Yaralarınızın Nedeni Venöz Ülser Hastalığı Olabilir !

Venöz ülser bacakta kronik toplardamar yetmezliğine bağlı sıklıkla ayak bileği iç bölgesinde ortaya çıkan açık yaradır. Uzun süreli tedavi gerektirdiğinden dolayı hastaları psikososyal ve maddi açıdan önemli derecede etkilemektedir. Geçmişte özellikle bacak toplardamar tıkanıklığı ve yüzeyel toplar damar yetmezliği olan hastalar bacakta yara açılması açısından yüksek riskli hasta grubunu oluşturmaktadır. Medicana Bahçelievler Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Alper Uçak venöz ülser hakkında bilgi verdi.


Yaşam Kalitesini Önemli Ölçüde Etkiler

Dr. Alper Uçak, ‘’ Varis ile sık birliktelik gösteren bu açık yaralar 4 ay ile 1 yıla varan uzun süreli tedaviden sonra ancak iyileşebilmektedir. Eğer önerilen koruyucu tedavilere uyulmazsa 1 yıl içerisinde % 30-40 lara varan oranda tekrarlayıcı olabilmektedir. Ayak bileği iç kısmındaki açık yara sulu ve enfeksiyona açık haldedir. Toplardamar içindeki basınç arttığından dolayı sulu akıntı devam eder ve yaranın çapı zamanla genişler. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu hastalığın tedavisinde nedenini iyi tespit etmek gerekir. Bu da hastanın toplardamar rahatsızlığı yönünden hikayesini dinlemek ve bacak toplardamarlarını venöz dopler ultrasonografi ile incelemektir. Bu inceleme neticesinde hastaların %50 si uygulanacak cerrahi tedaviden ciddi fayda görür diye ifade eden Dr. Uçak, ‘’ Modern tedavi yöntemlerinden endovenöz radyofrekans ve lazer tedavileri (damar içi kateter ile girilerek damarı kapama yöntemi) ile özellikle yüzeyel toplardamar yetmezliği olan hasta grubunda etkili sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntemle hastaya büyük cerrahi kesiler uygulanmaz, ağrısı çok az olur ve hasta aynı gün evine gidebilir.’’ diye ifade etti.

Varis Çorabı ve Bandaj Sistemi Uygulanmalıdır

Venöz ülserde açık yaralar çoğunlukla inatçıdır ve uzun süreli tedavi gerektirir diye belirten Dr. Alper Uçak şu konulara dikkat çekti: ‘’  Yara bakımındaki önemli temizlik metodlarından biri yarayı düzenli olarak çeşme suyu ve sabun ile yıkamaktır. Yara bakımı bu hastalarda özenle yapılmalı, beraberinde mutlaka toplardamar dolaşımı destekleyici varis çorabı yada çok katlı bandaj sistemi uygulanmalıdır. Özellikle çok katlı bandaj sistemi ile hastalarda yara küçülmesi kısa sürede gerçekleşmektedir. İnatçı sulu akıntılı yaralar enfeksiyon açısından mutlaka değerlendirilmeli, gerekirse yaradan kültür örneklemesi yapılarak hastaya uygun antibiyotik tedavisi planlanmalıdır. Antibiyotik ile bir miktar kurutulan yara artık özel yara örtüleri ile 2-3 günlük pansumanlar  yapılarak  takip edilmelidir. Tüm bu tedavilere destek olacak ve yara iyileşmesini hızlandıran yöntemlerden biride 3 hafta süre ile yüksek basınçlı oksijen (hiperbarik oksijen tedavisi) tedavisidir. Sonuç olarak venöz ülser; zor iyileşen, tekrarlayıcı olabilen, çok lu tedavi disiplini gerektiren, sabır ve tecrübeli hekimlerce tedavi  edilebilir bir hastalıktır.’’Oluşturma: 03.08.2019 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 04:52
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu