KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kanserli Hastalarda %30-40 Omurga Metastazları Yaygın

Medicana International Ankara Hastanesi Beyin-Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sait Şirin: "Kanserli hastalarda omurga metastazı %30-40 gibi oldukça yüksek oranlarda görülüyor."


Kanserli Hastalarda %30-40 Omurga Metastazları Yaygın


Medicana International Ankara Hastanesi Beyin-Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sait Şirin, omurga metastazlarının kanserli hastalarda %30-40 gibi oldukça yüksek oranlarda görüldüğünü bildirdi. En sık meme, prostat, tiroid, akciğer ve böbrek kanserlerinde bu metastazlarla karşılaşıldığını söyleyen Prof. Şirin, hastaların başta ağrı ve nörolojik bulgularla (dengesizlik, yürüme zorluğu ve kollarda veya bacaklarda uyuşma ve kuvvetsizlik gibi) kendilerine başvurduğunu belirtti. 

Robotik radyocerrahi önemli bir tedavi seçeneği

Omurga metastazlarında tedavi hedeflerinin ağrıyı dindirmek, nörolojik fonksiyonları korumak ve omurga bütünlüğünü korumak olması gerektiğine işaret eden Dr. Sait Şirin, şöyle devam etti: 

"Tedavide uygun hastaya göre cerrahi, radyoterapi veya her iki tedavinin kombinasyonu seçilebiliyor. Omurganın bütünlüğü korunduysa (kırılma, kayma yoksa) genelde radyoterapi seçiliyor. Buradaki amaç; ağrıyı yok etmek ve omurgadaki tümörü kontrol altına almak... Klasik radyoterapide uygulanan dozlarla maalesef yetersiz ağrı ve tümör kontrolü sağlanabiliyor. Burada daha iyi sonuçlar alabilmek için gerekli olan yüksek dozların verilememe sebebi, tümör etrafındaki omurilik gibi sağlam dokulara verilecek zarardan ve yan etkiden korkulmasından kaynaklanıyor. İşte bu noktada omurga metastazlarını daha iyi tedavi edebilecek seçenek olan robotik radyocerrahi sistemi Cyberknife'ı tercih ediyoruz. 

Cyberknife robotik radyocerrahi sistemi, 2000 yıllarından sonra geliştirilmiş olup, Amerika’da 2004 yılında onay almıştır. Devrimsel bir tedavi opsiyonu olan Cyberknife, milimetrenin altında bir hassasiyetle yüksek dozlarda radyasyonu 1 ila 5 günde omurga metastazlarına gönderebilmekte ve bunu yaparken çevre sağlam dokuları koruyabilmektedir.  Bu ileri teknoloji tedavi planlamasını yaparken hastanın tomografisi, manyetik rezonans görüntüleri ve gerekirse PET CT görüntüleri kullanılmaktadır. Bu derece hassas tedavi yapabilmesinin bir sebebi de tedavi sırasında devamlı görüntüler alınarak hastanın gerçek pozisyonun sürekli kontrol edilmesi ve gerekli düzeltmelerin robot tarafından yapılmasıdır." 

Ağrı ve tümör kontrol oranı çok yüksek

Omurga metastazlarının Cyberknife tedavisi ayaktan yapıldığına işaret eden Şirin, herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmadığını ve yoğun bakım sürecinin olmadığını söyledi. Prof. Dr. Sait Şirin,  " Tedaviden sonra çok kısa sürede hastanın ağrıları dinmekte ve hasta günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir. Bu hızlı uygulama ve cevap, kanserde hayat kalitesini çok büyük oranda artırır. Ağrı ve tümör kontrol oranları, merkezlere göre %80-95 arasında değişmektedir. Tedaviden sonra 3 aylık aralarla hasta MR görüntüleme ile takip edilmektedir. Gerekirse PET CT uygulanmaktadır. Cyberknife artık günümüzde omurga metastazlarında tek başına bir tedavi opsiyonu veya diğer tedavilerin tamamlayıcısıdır" dedi.

 

 

 


 

Prof. Dr.
Sait Şirin
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 27.03.2017 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 11:30
Oluşturan: Sait Şirin