KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Ankara'dan, Toplumun Geleceğine Kadın Sağlığı Yatırımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen seminerde meme kanseri, depresyon ve sağlıklı beslenme konularında kadın katılımcılar bilgilendirildi.


Medicana International Ankara Hastanesi, sağlıklı bir toplum ve gelecek hedefiyle kadınlar için koruyucu hizmet ve erken tanıya odaklandı. Bu çerçevede kadınların temel sorunları konusunda 27 Ocak 2016, Çarşamba günü Ankara Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali üyelerinin katılımıyla bir seminer düzenlendi. Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız, "Ülkemizin geleceği kadınlarımızı ilgilendiren her konuda çok daha hassasız ve kendimizi geliştirme hedefindeyiz. Bu kapsamda benzer sosyal sorumluluk çalışmalarımız ve Kadın Sağlığı Merkezimiz ile kadın hastalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Kansere karşı "her ayın10'unda 10 dakika..."


Hastanenin Doç. Dr. Oğuzhan Sarıyüce Konferans Salonu'nda yapılan seminerde kadın katılımcılara meme kanserine karşı erken tanının önemi anlatıldı. Kadınların kendi kendine her ay regl döneminden sonra yapacağı sadece 10 dakikalık kontroller ve düzenli hekim muayenesi ile mamografinin önemi vurgulandı.

Depresyon için yardım alın


Kadınların ülkemizde ve tüm dünyada depresyona yakalanma konusunda erkeklerden daha şanssız olduğuna işaret eden Prof. Dr. Nurper Erberk Özen ise diğer şikayetlerle hastaneye gelen hastaların beşte birlik kısmında da depresyona rastlandığını söyledi. Özen, "Depresyonu kendi kendinize çözemezsiniz. Yetersiz antidepresan tedavisi, ek hastalıklar, çevresel faktörler, 40 yaş altında başlaması kişileri depresyona meyilli hale getiriyor. Her iki depresyondan biri tekrarlıyor" dedi.


Beslenme-Diyet Uzmanı Seval Alemdar da "diyet"in kelime anlamlarından birinin "yaşam tarzı" olduğunu ve sağlıklı beslenmenin bir alışkanlığa dönüştüğünde anlam kazandığını anlattı.


Konuşmacılar, sunumlarının ardından katılımcıların sorularına da yanıt verdi. Etkinlik düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Oluşturma: 02.02.2016 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 02:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu